nevin guneyPVC Sistemlerini Oluşturan Faktörler

PVC Profil: Doğru PVC doğrama elde etmenin en önemli ilk şartı kaliteli PVC profil kullanmaktır. Standartların gereklerini yerine getiren, teknik olarak ve uygulama esnasında problem çıkarmayan, ihtiyaç duyulan yalıtım değerlerini sağlayan, etkin ve yaygın kullanılan kalite belgelerine sahip PVC profil kullanılmalıdır. Bu kriterleri sağlayan PVC profil standartları sağlayan bir PVC doğrama için ön koşudur.

 

 

nevin guney 67 a

Destek Sacı: PVC pencereye destek sacının en büyük katkısı iskeleti oluşturmak ve mukavemeti artırmaktır. Bunun yanında ısıl değişimler karşısında yapının şekil değişmesini engellemek, montaj mukavemeti ve bağlantı kolaylığı sağlamak gibi faydaları vardır. PVC profilin şekline uygun destek sacı kullanılmalı ve PVC doğramada mümkün olan her ana profilin her metresine tek parça destek sacı uygulanması ihmal edilmemelidir. Henüz metal destek saclarının yerini alabilecek başka bir ürün geliştirilememiştir.

Conta: PVC sistemlerinde en etkili yalıtım malzemesi contadır. EPDM kauçuk ve TPE plastik esaslı contaların kullanımı yaygındır.

Bağlantı Elemanları: PVC kapı ve pencere sistemlerinde bağlantı elemanları, kapı ve pencerelerin geometrik şekillerine ve  bulundukları yere göre önem kazanır. Vidaların ve bağlantı takozlarının oluşturduğu bağlantı elemanları grubunda, iklim şartları ve korozif etkenlerden etkilenmeyen kaplamalı ve aşındırma direnci yüksek metal (zamak) malzemeler kullanılmalıdır.

nevin guney 67 c

Aksesuar: PVC sistemlerin hareketli kısımlarını oluşturan ve hareketin oluşmasını sağlayan mekanizmalardır. Kalite belgelerine sahip, paslanma direnci yüksek, kullanım kolaylığı sağlayan sistemlerin seçilmesi gerekmektedir. Ölçü kriterlerine mutlak uyulmalıdır.

Montaj Malzemeleri: PVC doğramanın duvara sağlıklı monte edilmesini ve işlevini yerine getirmesini sağlayan malzemelerdir. Uzun ömürlü ve zamanla mukavemet zafiyeti oluşturmayacak malzemeler seçilmelidir.

Cam: PVC kapı ve pencere sistemlerinde alan olarak en büyük kısmı oluştururlar. Isı ve ses yalıtımı için en etkili unsurdur. Mimari yapıyı bozmayan, sisteme aşırı yük bindirmeyen, hareketin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı ve kalite belgelerine sahip camlar kullanılmalıdır. Özellikle çift cam sistemlerinde ısı ve ses yalıtımı sağlayan camların tercihi artmıştır.

Ekstralar: Ekstralar, PVC sistemlerine ilave, görsel iyileştirme ve performans artırıcı nihai tüketicinin diğer tüm istekleridir. Prevaz, lambiri, karolaj, mermer ve özel açılım sistemleri olarak tanımlanabilir.

İşçilik: PVC sistemleri kalitesini etkileyen en büyük etkenlerden birisi de işçilik ve montajdır. Birinci sınıf bir PVC profilden çok kötü bir PVC doğrama-plastik pencere yapılabileceği gibi, kötü bir PVC profilden iyi bir PVC doğrama yapmak da mümkün olabilir.

nevin guney 67 b

Powered by OrdaSoft!