tmb qatar logoKatar Heyeti, Türkiye Müteahhitler Birliği İle Muhtemel İșbirliği Fırsatlarını Masaya Yatırdı

Katar Bayındırlık İdaresi (ASHGHAL) heyeti ve Türkiye Müteahhitler Birliği, Ankara’da bir araya geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Mithat YENİGÜN başkanlığındaki TMB Heyeti ve ASHGHAL Başkanı Saad BİN AHMAD AL MUHANNADİ başkanlığındaki Katar Heyeti, önümüzdeki dönemde işbirliği yapılabilecek muhtemel projeleri görüştü.

 

 

 

tmb w69 2

Katar Bayındırlık İdaresi (ASHGHAL) heyeti, özellikle inşaat sektöründe bir takım görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. ASHGHAL Başkanı Saad BİN AHMAD AL MUHANNADİ başkanlığındaki heyet ilk olarak Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ tarafından kabul edildi. Heyet Ankara’daki ikinci toplantısını Türkiye Müteahhitler Birliği ile gerçekleştirdi. TMB Başkanı Mithat YENİGÜN ev sahipliğinde TMB Genel Merkez Binası’nda gerçekleşen, TMB üye firma temsilcileri ile Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Munis ÖZER’in de katıldığı toplantı tüm gün sürdü.

“Katar’da alt ve üst yapı projelerini üstlenmek üzere hazır ve istekliyiz”

TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat YENİGÜN, “Ülkelerimiz arasındaki son derece yakın ilişkileri göz önünde bulundurarak, Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmalarının Katar’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek alt ve üst yapı projelerini üstlenmek için hazır ve istekli olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi. Katar’da bugüne kadar Türk müteahhitlik firmaları tarafından 14,3 milyar dolar tutarında 131 proje üstlenildiğini hatırlatan Yenigün, “Katar 2030 Ulusal Vizyonu ve 2022 FIFA Dünya Kupası ev sahipliği çerçevesinde ülkenizde yaklaşık 150 milyar dolar tutarında alt ve üstyapı projesi gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü biliyoruz. Türk müteahhitlik firmaları uluslararası ortaklıklarda edinmiş oldukları tecrübe doğrultusunda ortak girişimler, konsorsiyumlar gibi her türlü işbirliği modeline açıktır” diye konuştu.

“Türk firmaların ülkemizde yaptığı işlerden çok memnunuz, firma sayısını arttırmak için geldik”

Ashghal Başkanı Saad BİN AHMAD AL MUHANNADİ, “Şu anda Katar’da TMB üyesi 3-4 büyük Türk firması çalışıyor ve yaptıkları işlerden son derece memnunuz. Gerekli mevzuat değişikliklerini gerçekleştirecek, yeterlilik sürecini hızlandıracak ve pazara girişi kolaylaştıracağız. Yeni dönemde Türk firma sayısını arttırmak için buradayız. Sadece Türk müteahhitlerini değil, Türk teknik müşavirlik hizmetlerini ve Türk inşaat malzemelerini de Katar’da görmek istiyoruz” diye konuştu.

Katar Heyeti, Ankara’daki temaslarının ardından yarın İstanbul’da Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği yönetimiyle bir araya gelecek.

The delegation of Qatar, with the Union Turkey Contractors laid possible cooperation opportunities on the table

Qatar Public Works Authority (ASHGHAL) delegation and Turkey Contractors Association met in Ankara. Chairman of the Board Mithat YENİGÜN Chairman of the TMB and President of ASHGHAL Saad Bin AHMAD AL MUHANNADI, chairman of the Qatar Delegation, proposed the possible projects in the future could cooperate with.

Powered by OrdaSoft!