tiad logoTakım Tezgâhları Kadınlara da İș Kapısı Oldu

Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan AYDOĞDU, takım tezgâhları alanının, odaklanma ve işe yatkınlığının daha iyi durumda olması nedeniyle kadınlar için çok uygun bir iş olduğunu belirterek, “Kadınlar dışarıdan bakınca erkek işi olarak görüyor ancak işin içine girdikleri zaman ‘Ben yapabilirim’ diyor. Çalışan kadınlar çok memnun. Ayrıca işveren de verimin arttığını söylüyor ve çok memnun” dedi.

 

 

 

tiad w69a

Hakan AYDOĞDU, TİAD’ın, imalat sanayisinin temel üretim araçlarından olan takım tezgâhlarının, tamamlayıcı ekipman ve takımlarının imalatı, ithalatı ve ihracatı alanında faaliyet gösteren sanayici ve iş adamlarını bir araya getirdiğini aktararak, sektörün mesleki ilkelerini oluşturup uygulanmasını sağlamak ve üyelerini yurt içinde ve yurt dışında ilgili platformlarda en iyi şekilde temsil etmek amacıyla 1992 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

AYDOĞDU, TİAD’ın sektörü uluslararası alanda da temsil ettiğini dile getirerek, “Takım tezgâhlarının kullanım oranına bakıldığında son 10 yılda dalgalanma yaşandığını görüyoruz. Takım tezgâhlarının kullanımı geçen yıl yüzde 2,4 gerileyerek 1,26 milyar dolarlık bir hacim oluşturdu. Sektörde 2009 yılındaki ekonomik krizin ardından büyük bir sıçrama yaşandı ancak bu sıçramanın etkisi 2014’e kadar sürdü. 2009 yılında 645 milyon dolar olan kullanım hacmi 2014 yılında yüzde 129’luk artışla 1,48 milyar dolar seviyesine yükseldi. 2016 yılı 2014 ile karşılaştırıldığında ise yüzde 15’lik bir daralma yaşandı ve kullanım 1,26 milyar dolara düştü” diye konuştu.

Dünyada üretilen her şeyin ya bir takım tezgâhıyla ya da bir takım tezgâhı tarafından üretilmiş bir makineyla üretildiğini vurgulayan AYDOĞDU, “Üretimin temeli diyebiliriz. Ülkeler takım tezgâhlarına ayrı bir gözle bakıyorlar. Çünkü bilgisayar kontrollü ve çok hassas makineler. Takım tezgâhları üretimi dünyada teknolojiyi geliştiren 5 ülkenin tekelinde. Bu ülkeler; Japonya, Almanya, ABD, Tayvan ve Kore. Üretimimiz yaklaşık 700 milyon dolar civarında ama bizim ihtiyacımız 1,3 milyar dolar. Geri kalan kısmını ithal ederek sağlıyoruz. Ancak çok teknolojik makineleri zaten Türkiye’de üretemiyoruz. Biz de sektörü Türkiye’de toplayarak bir dernek haline geldik. TİAD’ın bu sene 25. yılı ve 10 yıldır eğitim veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“CNC Operatör Maaşları, 2 Bin İle 6 Bin Lira Arasında Değişiyor”

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı AYDOĞDU, kamu nezdinde takım tezgâhlarının önemini anlatmaya çalıştıklarına işaret ederek, şunları kaydetti: “Bunu da bir şekilde başardık. Sanayi Bakanlığı’nın alt komitesi olan Makine Teknik Komitesi’ne (MAKTEK) iki yılda bir başkanlık yapıyoruz. Türkiye’nin makine stratejisi yapılacağı zaman fikirlerimizi söylüyoruz. Bu dernekte ayrıca eğitimle ilgili çalışmalarımız var. Sonuçta bilgisayar kontrollü makineleri alıyorsunuz ama bunları kullanacak operatör yetiştirmeniz lazım. Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi ara eleman problemi. Biz bunu iki türlü çözmeye çalışıyoruz. Birincisi; çalışanlara ücretli, öğrencilere ücretsiz eğitimler düzenliyoruz. İkinci olarak makineyi sattıktan sonra servis verilmesi gerekiyor. Servis elemanları için Mesleki Yeterlilik Belgesi veriyoruz. Bu belge Avrupa’da da geçerli. Bu belgeyi alan kişi Almanya’da da servis verebilir. Artık firmalar bu belgeye sahip olmayan elemanları çalıştırmayacak.”

AYDOĞDU, CNC operatör maaşlarının 2 bin ile 6 bin lira arasında değiştiğini dile getirerek; “Kişiler, ilkokul mezunu da olsa bir haftalık eğitimle takım tezgâhları alanında işe başlayabilir. Makineyi bilgisayar kontrolüyle programlıyorsunuz. Operatör sadece yükleme ve boşaltma işini elle yapıyor. Bu alan kadınların odaklanma ve işe yatkınlığının daha iyi durumda olması nedeniyle onlar için de çok uygun bir iş. Eğitim alındıktan sonra o firmanın kendine özgü iç eğitimleri de olacaktır. Bilen eleman çok fazla olmadığı için hiçbir firma kaçırmak istemiyor zaten” şeklinde konuştu.

“Kişiler, ilkokul mezunu da olsa bir haftalık eğitimle takım tezgâhları alanında işe başlayabilir.”

 

tiad w69b

Takım tezgâhları sektörünün çok geniş bir alanı bulunduğunun altını çizen AYDOĞDU, şu bilgileri verdi; “Takım tezgâhlarının Türkiye’deki kullanımın neredeyse yüzde 40’ı otomotiv yan sanayi. Medikal, havacılık, savunma sektörlerinde de takım tezgâhları önemli durumda. Bu nedenle takım tezgâhları dünyada stratejik bir konu. Endüstri 4.0 ile beraber insanların el ile yaptıkları işleri makineler yapıyor. İnsanlar sadece makineleri programlıyor. Dolayısıyla kadına çok uygun çünkü bedenini değil, beynini kullanacağı bir iş. Kadınlar dışarıdan bakınca erkek işi olarak görüyor ancak işin içine girdikleri zaman “Ben yapabilirim” diyor. Kadınlar için CNC operatörlüğü de çok uygun. Sanayi olarak bakmamalılar. Önce bu algıyı değiştirmeliler. Çünkü çalışan kadınlar çok memnun. Ayrıca işveren de verimin arttığını söylüyor ve çok memnun.”

“8.000’in Üzerinde Öğrenciye Seminer Verdik”

Aynı zamanda Tezmaksan Genel Müdürü de olan Hakan AYDOĞDU, şirket bünyesindeki Tezmaksan Akademi ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında 9 Ekim’de imza töreni düzenleneceği bilgisini vererek, “Tüm teknik ve mesleki lisesi öğrencileri ile mühendislik fakültesi öğrencilerine teorik ve uygulamalı ücretsiz CNC eğitimleri düzenleyerek ülkemiz eğitim ve niteliğini geliştirmeye katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Sektörel sıkıntıların giderilmesine destek verebilmek amacıyla, 2015 yılında kurulan Tezmaksan Akademi ile mesleki beceri ve farkındalığı artırmayı hedeflediklerini dile getiren AYDOĞDU, teknik ve meslek liselerinin yanı sıra yüksekokul ve lisans programı öğrencilerine verilen eğitim ve seminerleri İstanbul Bayrampaşa merkez binasında gerçekleştirdiklerini kaydetti.

AYDOĞDU, mesleği sevdirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla tüm Türkiye’de başlattıkları ve talepleri sosyal medya üzerinden alarak gerçekleştirdikleri “Torna İle Şekillenen Hayatlar Semineri” ile 27 farklı ilde 8.000’in üzerinde öğrenciye seminer verdiklerini aktararak, mesleği öğretme amaçlı ise 24 farklı ilden gelen öğrencileri Akademi’de ağırlayarak 800’ün üzerinde kişiye eğitim verdiklerini ifade etti.

“Kadınlar dışarıdan bakınca erkek işi olarak görüyor; ancak işin içine girdikleri zaman ‘ben yapabilirim’ diyor. Çalışan kadınlar çok memnun. Ayrıca işveren de verimin arttığını söylüyor ve çok memnun.”

The Machine Tools created Jobs for Women

Hakan AYDOĞDU, the Chairman of the Board of Directors of Machine Tools Industrialists and Businessmen and Women Association (TİAD) stated the machine tools are very suitable jobs for women for their focus and disposition and added “Women see it as a men’s job but when they start, they say ‘I can do this’. The working women are very happy. Additionally, the employer also states that that the efficiency and satisfaction is higher.”

 

tiad w69c

Powered by OrdaSoft!