ito logoCam Tuğladan Güneș Enerjisi

İç ve dış mekânda kullanılabilen cam tuğlaların içine güneş enerjisini toplayan hücreler yerleştirildi. Cam tuğlaların ürettikleri enerji, bir aküye veya binanın elektrik kullanımına sarf edilebiliyor.

 

 

 

ito w69a

Güneş enerjisi teknolojisi her geçen gün ilerliyor. Fosil yakıtların kullanımının çevreye verdiği zarar çok büyük boyutlara ulaştı. Ayrıca bu yakıtlar tükenmek üzere olduğundan geleceğin dünyasında yer almaları imkânsız. İşte bu yüzden araştırmacılar temiz enerji konusuna özel olarak eğiliyorlar.

Çatılara yerleştirilen güneş panelleri iyi iş görüyor. Ancak camlar ve duvarlar da epey güneşe maruz kalıyor. Neden onlardan da güneş enerjisi için yararlanmayalım!

Sağlam ve Şeffaf

İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi’nde araştırmacılar, cam tuğlaları güneş enerjisi üretir hale getirdi. Bizim ‘cam tuğla’ diye tabir ettiğimiz bu yapı elemanları, iç ve dış mekânda kullanılabiliyor. Özellikle binaların dış duvarlarında kullanıldığında hem sağlam, hem de şeffaf, ışığı geçiren bir duvar elde ediliyor. İşte bu şeffaf duvarlar, güneş enerjisi de üretirse fena olmaz mı?

ito w69b

Enerji Toplayan Hücre

Bu teknoloji, her bir cam tuğlanın içine yerleştirilmiş güneş enerjisi toplayan hücrelerle mümkün oluyor. Her bir cam tuğlanın içindeki hücreler birbirlerine bağlı. Cam tuğlalar ise birbirlerine kablo ile bağlanıyor. Böylece ürettikleri toplam enerji, bir aküye veya binanın elektrik kullanımına sarf edilebiliyor.

Bu projeden türeyen Build Solar şirketi, ürünü ticaret sahasında göstermek için kendine ortak arıyor. Ürünün testleri devam ediyor ve bir yıl içinde seri üretime geçebileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası Gazetesi

Glass Brigade Solar Energy

Cells that collect solar energy were placed inside glass bricks that could be used both indoors and outdoors. The energy produced by glass bricks can be used for electricity use in a battery or building.

Powered by OrdaSoft!