sika abcSika, Sermaye Piyasaları Günü’nde Yeni Stratejik Hedeflerini Paylaştı

Eylül ayında Zürih’te gerçekleşen Sika Sermaye Piyasaları Günü’nde Sika CEO’su Paul SCHULER, Sika’nın 2020 yılı global stratejik hedeflerini aktardı. “Patentlerden birinci sınıf ürünlere” sloganıyla yapılan sunumlarda; daha yüksek bina standartları, 3-D beton baskı teknolojileri ve elektrikli taşıtlara yönelik ürünler dâhil olmak üzere tüm hedef pazarlarda 20’den fazla ürün ve yenilik sunuldu.

 

 

sika 67a

Sika CEO’su Paul SCHULER: “Sunduğumuz güçlü ürün planlarının yanı sıra yılın ikinci yarısında devam ettirdiğimiz başarılı büyüme eğrisi, 2017 yılı için tahminlerimizi ve 2020 yılı için stratejik hedeflerimizi doğrulayabileceğimiz anlamına geliyor. Stratejimizin beş yapısal bloğundan biri olan yenilik sayesinde, satışlarımızı ve kârlılığımızı yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artırmayı sürdürüyoruz.

Sika Türkiye, ABC Kimya’yı Satın Aldı

Türkiye’deki faaliyetlerini, Tuzla ve Tarsus’ta kurulu 2 fabrikasında yılda 600.000 ton kapasite ile sürdüren Sika Türkiye adına yapılan sunumda ise, Ağustos Ayı’nda gerçekleştirilen ABC Kimya’nın satın alınmasına dair detaylar da paylaşıldı.

Türkiye pazarının yanında yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapan ABC Kimya’nın da Sika Türkiye bünyesine katılmasıyla, halen bölgesinde bulunan 9 ülkenin de bölge yönetim sorumluluğunu başarıyla yürüten Sika Türkiye’nin, global faaliyetlerdeki ağırlığı ve Türkiye ekonomisine sağladığı fayda da gün geçtikçe artıyor.

Satın alma ile ilgili konuşan Sika Türkiye Genel Müdürü Bora YILDIRIM şöyle dedi: “Sika olarak bu satın alma ile birlikte yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürün grubundaki pazar konumumuzu çok daha güçlü bir şekilde geliştirme fırsatına sahip olacağımıza inanıyoruz. Bir yandan ABC’nin geniş ürün portföyünü Sika’nın dağıtım kanalı ile buluştururken, diğer yandan Sika’nın ilgili ürün portföyünü ABC’nin satış kanalı ile buluşturmayı ve böylece önemli bir sinerji etkisi yaratarak bu pazardaki büyümemizi hızlandırmayı hedefliyoruz.”

Sika Türkiye, halen dünya genelinde Ar-Ge Merkezi olarak seçilen 10 ülkeden biri.

sika 67b

2020 Yılı İçin Belirlenen Stratejik Hedefler

Sika, hali hazırda % 6-8 oranında gerçekleşen yıllık büyüme oranları ile 2020’ye kadar % 14-16’lık bir FVÖK (EBIT-Faiz, Vergi Öncesi Kâr) ve işletme faaliyetlerinden gelen % 10’un üzerinde serbest nakit akışı hedefliyor. 2020 yılına kadarki diğer hedefler arasında ise, 26 yeni fabrikanın daha faaliyete geçmesi ve 6 yeni ulusal iştirak kurulması yer alıyor. Bu doğrultuda FVÖK’ün de 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerine çıkması öngörülüyor.

20’den Fazla Yeni ve Çevreci Ürün Sunuldu

Son 2 senedir yeni oluşturulacak ürünün, bir önceki versiyonundan daha çevreci bir ürün olması kuralının yürütüldüğü Sika’da son 5 yılda alınan patent sayısı 420, piyasaya sürülen yeni ürün sayısı ise 1.500. Gerçekleşen yeniliklerin anlatıldığı Sermaye Piyasaları Günü’nde, özellikle yüksek bina standartlarına yönelik ürünler, 3-D beton baskı uygulamaları ve yüksek büyüme oranına sahip otomotiv sektöründeki elektrikli taşıtlar için geliştirilen yapıştırıcılar öne çıktı.

3-D baskı kullanılarak gelecekte birçok cephe elemanının endüstriyel ölçekte üretilmesinin beklendiği pazarda Sika, potansiyelin 2025 yılına kadar yaklaşık 1 milyar İsviçre Frangı ek pazar yaratacağı düşüncesindedir. Benzer şekilde elektrikli otomobillere doğru yönelen mega trend dikkate alındığında da Sika yine, elektrikli taşıtlara yönelik çözümleri gittikçe daha fazla artırarak, taşıt başına yaklaşık % 20 daha fazla satış gerçekleştirmesini beklemektedir.

(Dünya genelinde üretilen tüm yolcu taşıtlarının yaklaşık % 50’si Sika ürünlerini halihazırda içermektedir.)

sika 67c

Sika has shared its new strategical targetsin Capital Markets Day

On the Capital Markets day held in Zurich last week, Paul SCHULER, CEO of Sika has stated the global strategic targets of Sika for 2020. In the presentations made with the slogan of “From patents to first class products”, more than 20 products and innovations including higher building standards, 3-D concrete printing technologies and the product for electrical vehicles have been demonstrated in all target markets.

sika 67d

sika 67e

sika 67f

Powered by OrdaSoft!