toki logoTOKİ’den 35 “Mahalle” Projesine Ödül

Bu yıl “Mahalle” temasıyla gerçekleştirilen ‘7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen ve 123 projenin değerlendirildiği yarışmada, 35 eser ödül almaya hak kazandı.

 

 

toki 67a

Mimarlık ve şehircilik uygulamalarında “mahalle” odaklı fikir ve arayışların önünü açabilmek amacıyla TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO tarafından “Mahalle” teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. 19 Ekim Perşembe TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen ödül töreninde, mimarlık dünyası ve sektör temsilcileri bir araya geldi.

TOKİ Başkanı Ergün TURAN törende, 2014 yılında yeniledikleri üretim yaklaşımlarıyla yeni bir çizgide konut üretimine başladıklarını vurgulayarak, az katlı yapılanmayı esas alan, bölgelerin yerel mimari çizgilerinden esinlenilen, mahalle konseptinde yeni yerleşimler kurulmakta olduğunu belirtti.

“Mahalle, Şehir Modelinde En Temel Ölçek”

2014’teki 7 İlkim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nı ‘Gelenekten Geleceğe’ konsepti ile düzenlediklerini hatırlatan TURAN, “Kentsel yaşamla birlikte unutmaya başladığımız komşuluk ve mahalle olgusunu tekrar hayata geçirmek için bu yıl ‘Mahalle’ konseptiyle düzenlemeye karar verdik. Mahalle, şehirlerimizin geleneksel ve kadim değerlerinin günümüz yaşam koşullarına taşınmasında, bütün değerleri barındırması bakımından model olan en temel ölçekti.  Bu nedenle, ‘mahalle’ dedik” açıklamasında bulundu.

Ödüllü Mahalle Projeleri

TURAN, Mahalle temasına mimarlık dünyasının gösterilen ilgi ve ortaya çıkan başarılı sonuçların, insan ölçeği- aidiyet- nitelikli sosyal çevre uyumu bakımından bu alandaki toplumsal arayışı da yansıttığına işaret etti. Ekiplerin, mimar, şehir plancısı, sosyolog, restoratör vb. ile disiplinler arası bir planlamayla yarışmaya katıldığını söyleyen Turan, yüksek katılımla gerçekleşen; 123 projenin katıldığı yarışmanın ödüllü “Mahalle” projelerinin, önceki yarışmada olduğu gibi inşa edileceğini açıkladı.

TURAN, “TOKİ olarak, büyük bir emek ve gayretin ürünü olan ödüllü eserlerin hayata geçirilmeden rafa kalkmasından mustarip olan mimarlık dünyamıza verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz. Projeler kâğıt üzerinde kalmayacak. 2014’te düzenlediğimiz mimari yarışmasının ödüllü eserleri, 11.250 konutu kapsayan özgün tasarımlar olarak üretimdedir. Aynı şekilde ödüllü mahallerimizi de, nihai bir değerlendirmeyi takiben katıldıkları coğrafi bölgelerde inşa etmeye başlayacağız” dedi.

Genç Mimarlara Fırsat

“Projelerde önceliğimiz bölgesel çizgiler ve iklim koşullarıyla uyumlu, insanların uzun yıllar boyunca kaliteli ve huzurla yaşayabileceği bir yaşam alanının olmasıdır” diyen TURAN, şöyle devam etti: “Çok katlı yapılar yerine yatay mimari ile daha düşük katlı, hastanesi, okulu ve ibadethaneleriyle kendi içinde merkezi bulunan hayat merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Yarışmalarla birlikte mimarlık öğrencileri ve genç mimarlarımıza kendilerini geliştirme ve ülkemiz mimarisini hak ettiği noktalara çıkarma fırsatı sunuyoruz. Ülke olarak elimizde yüzyıllara dayanan Türk mimari örnekleri var ve biz bunu bir fırsat olarak görüp iyi değerlendirmeliyiz.”

Ödül Alan Projeler İnşa Edilecek

Her bölgeye ayrı ayrı verilen ödüllerde, 1’inci 125 bin TL, 2’nci 100 bin TL, 3’üncü 75 bin TL ve mansiyon sahipleri 35 bin TL ödül aldı. Ödül almaya hak kazanan projeler, kendi bölgelerinde inşa edilecek.Yarışmacıların disiplinler arası bir planlama ile katıldıkları yarışmada, ekiplerde en az bir mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarı bulunması şartı arandı. Mimarlık öğrencileri ise yarışmaya yardımcı olarak katılabildi.

Jüri Üyeleri

Kültürümüzün geleneksel yaşam ögelerini barındıran Mahalle konseptiyle düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nın Jüri Başkanlığını İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat GÜL yaptı. Asli jüri üyeleri ise Mimar ve Şehir Plancı Prof. Dr. Zekiye YENEN, Mimar Doç. Dr. Yasin Çağatay SEÇKİN, Mimar Hicran ÇAKMAK, İnşaat Mühendisi Mustafa Levent SUNGUR, Yüksek Mimar Bünyamin DERMAN ve Yüksek Mimar İbrahim Hakkı YİĞİT yaptı.

Yazar ve Sosyolog Jüri Danışmanı

Yarışmanın Danışman Jüri üyeliklerini  ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mimar Fatma VARANK, Şehir Plancısı Uğur İNAN, Araştırmacı - Yazar Beşir AYVAZOĞLU, Y. Mühendis Ömer Lütfi ARI, Sosyolog Prof. Dr. İsmail COŞKUN, Bakkallar Odası Başkanı Kamil BULUT yaptı. Raportör olarak ise Mimar Veysel GENÇDAL, Mimar Ahmet Kutluğ GAYRETLİ, Mimar Evrim KESKİN ile Mimar Başak Betül KARABULUT görev yaptı.

toki 67b

7 Bölgede Gerçek Yarışma Alanları Üzerinde Tasarım

Yarışmacılara, 7 bölgede belirlenen gerçek alanlar verilerek, tasarımlarını söz konusu gerçek alanlar üzerine geliştirmeleri istendi. Bölge tercihleri doğrultusunda Akdeniz Bölgesi’nde Hatay Dörtyol, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Muş Kepenek, Ege Bölgesi’nde Denizli Pamukkale, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Mardin Artuklu, İç Anadolu Bölgesi’nde Eskişehir Odunpazarı, Karadeniz Bölgesi’nde Kastamonu Merkez Örencik ve Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ Çorlu’daki araziler üzerinde çalışma yapıldı.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nde Burak YARDIMCI ve ekibinin katıldığı proje birinci seçildi. İkincilik ödülünü ise H. Serdar KAYA ve ekibi alırken üçüncülüğe Mehmet Metin POLAT ve ekibinin projesi seçildi. Mansiyon ödülünün de verildiği yarışmada Akdeniz Bölgesi’nde mansiyon olarak birinciliğe Özgür BİNGÖL, ikinci Murat ŞAHİN, üçüncü Yavuz Selim SEPİN’in eserleri layık görüldü.

Doğu Anadolu

Muş-Kepenek’teki Doğu Anadolu Bölgesi’nde Mete KESKİN ve ekibinin projesi birinciliği seçilirken, Çetin AYIK ve ekibi ikinci, Ali İBİŞ’in ekibi ise üçüncü seçildi. Mansiyon olarak, İsmail RUHLUKÜRKÇÜ’nün ekibi birinci mansiyon, Rıdvan FİL ve ekibinin projesi ikinci mansiyon, Mehmet Zeyat HATTAPOĞLU ve ekibinin projesi üçüncü olarak seçildi.

Ege Bölgesi

Baran YARDIMCI ve ekibinin birinci olarak seçildiği Ege Bölgesi projelerinde, ikincilik ödülü Abdülkerim GÜNDÜZ ve ekibine, üçüncülük ödülü Mehmet BEKÂR ve ekibinin projesine verildi.  Mansiyon ödüllerinde Ege Bölgesi’nde birincilik ödülü Uğur Özer ÖZGÜVEN’in ekibine, ikincilik ödülü Nevzat KASAL’ın ekibine, üçüncülük ise Celaleddin Hacıbey ÇELİK’in ekibine verildi.

Karadeniz Bölgesi

Kastamonu’daki arazi seçilen Karadeniz Bölgesi’nde birincilik ödülü Derya ERDİM ve ekibinin projesine verilirken, ikinciliğe Tuba KARA, üçüncülüğe Doğan TÜRKKAN ve ekiplerinin projeleri seçildi. Mansiyon olarak Hüseyin Yavuz ve ekibinin projesi birinci, Cihan SEVİNDİK’in ekibini projesi ikinci, Ebubekir ŞİMŞEK ve ekibinin projesi ise üçüncü seçildi.

Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi’nde birincilik ve ikincilik ödülünün verilemediği yarışmada üçüncülüğe Korkut YILDIRIM ve ekibinin projesi seçildi. Mansiyon olarak İlker İĞDELİ ve ekibinin projesi birinci seçildi. İkinci Özgür BİNGÖL, üçüncü ise Emrah BAL ve ekibinin projesi seçildi.

İç Anadolu Bölgesi

Sadece mansiyon ödüllerinin verildiği İç Anadolu Bölgesi’nde birincilik Merve Saliha YILDIZ ve ekibinin projesine, ikincilik Murat AYDINOĞLU ve ekibine, üçüncülük ise Görkem GÜVENÇ ve ekibine verildi.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi

Güney Doğu Anadolu projeleri içerisinde birincilik ödülü verilmezken, ikincilik ödülü Okan KOLOĞLU ve ekibinin projesine, üçüncülük ödülü ise Hasan ÖZBAY ve ekibinin projesine verildi. Mansiyon olarak Ahmet BARIŞ ve ekibinin projesi birinci, Didem ÜNER ve ekibinin projesi ikinci seçildi.

Award from TOKİ for  35 “Neighbourhood” Project

The awards of “7 Climates 7 Regional National Architectural and Urban Design Idea Competition” which was performed with the theme of “Neighbourhood”, were given to the winners. 35 works were awarded in the competition where 123 projects were evaluated and was organized by TOKİ and subsidiary company Emlak Konut GYO.

toki 67vc

Powered by OrdaSoft!