bakiel logoLas Vegas’a BAKİEL Çıkarması

Las Vegas’taki Fastener Expo Fuarı’na katılan İDDMİB Başkan Yardımcısı Çetin TECDELİOĞLU, Amerikalılara en fazla sattıkları ürünlerin el aletleri olduğunu söyledi. TECDELİOĞLU; “ABD’ye geçen yıl 121 milyon dolarlık bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri ihraç ettik” dedi.

 

 

 

bakiel 67a

Amerika’nın Las Vegas kentinde düzenlenen bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri (BAKİEL) malzemeleri fuarı International Fastener Expo 2017, devlerin buluşmasına sahne oldu.

17-19 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve 22 farklı ülkeden 560 firmanın katıldığı fuarı dünya genelinden 8 bin 300 kişi ziyaret etti. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) organizasyonunda fuara katılan İDDMİB BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin TECDELİOĞLU, birçok ülkenin katılımcılarıyla görüşmeler yaptıklarını söyledi. TECDELİOĞLU, Türkiye’den fuara katılan Emek Perçin ve Endüstriyel Bağlantı Elemanları, KEBA Bağlantı Sistemleri, Has Çelik ve Norm Cıvata’nın stantlarını ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Milli Katılım İçin Araştırma

International Fastener Expo Fuarı’nın bağlantı elemanları ve kilit sektörlerinde; üreticilerin, distribütörlerin, satın alma, tasarım ve karar vericilerin bir araya geldiği bir platform olduğuna dikkat çeken Çetin TECDELİOĞLU, “Sonraki senelerde Türk firmalarının milli katılım organizasyonu kapsamında katılımlarını ve sektör açısından pazar potansiyelini değerlendirme imkânımız oldu. 35 bin metrekarelik sergileme alanı bulunan fuar, Las Vegas Convention Center’da yılda bir kez düzenleniyor. Gelecek yıl 09-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek fuara, ABD’de depolama ve servis hizmeti sağlayabilecek firmalarla birlikte milli katılım yapılmasının faydalı olacağı düşünüyoruz” dedi.

İhracat İçin Görüşmeler Yaptı

Sektörün en önemli fuarlardan biri olan Fastener Expo’ya milli katılım yapan Çin, Tayvan, Kore ve Hindistan stantlarının yanı sıra Pacific West Fastener Association, Industrial Fasteners INC. ve National Fastener Distributors Association gibi dernek ve kuruluşların stantlarını ziyaret ettiklerini kaydeden TECDELİOĞLU, “İlgili kişilerle iletişim kurarak ihracat için ortam hazırladık. Fuar sonrası tüm sektörel derneklere İDDMİB ve Türkiye hırdavat sektörü tanıtım broşürleri gönderdik” diye konuştu.

Amerikalının El Aletleri Türkiye’den

ABD pazarı hakkında da görüşlerini paylaşan Çetin TECDELİOĞLU şu noktalara dikkat çekti: “Bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri gibi geleneksel sektörlerde bir dönüşüm yaşanmış, yurt dışında daha düşük maliyetli üretim yapılabilecek merkezler tercih edilmiş. Ayrıca distribütör ve temsilcikler ağıyla geniş çapta ürün ülkeye ithalat yoluyla giriyor. ABD’nin Türkiye’den yaptığı bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri sektörüne yönelik ithalat dünyadan yaptığı genel ithalatla kıyaslandığında, 2014’te yüzde 0,3, 2015 ve 2016’da yüzde 0,5 olarak gerçekleşti. ABD bu dönemde Türkiye’den en fazla el aletleri ithal etti.”

BAKIEL landing to Las Vegas

Vice Chairman of IDDMIB, Çetin TECDELİOĞLU who has participated to Fastener Expo Exhibition in Las Vegas states that the products mostly sold to Americans are the hand tools. TECDELİOĞLU says; “Last year, we have exported fasteners, locks and hand tools to USA with the amount of 121 million dollar”.

Powered by OrdaSoft!