build expo atilim fuarcilikHedef Pazar Nijerya Kasım Ayında, Türk İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektörünü Ağırlıyor

2-4 Kasım 2017 tarihleri arasında Nijerya Lagos’ta düzenlenecek olan Nijerya Build Expo, inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe Nijerya pazarının potansiyelini göz önüne getiriyor.

 

 

build expo 66a

Nijerya, Milyon Dolarlık Yatırımlarla Yeniden İnşa Ediliyor

Afrika kıtasının gelişmekte olan ülkeleri sıralamasında ilk sıralarda yer alan Nijerya, yatırım avantajları olarak birçok pazara sahip. Yapılan altyapı çalışmalarıyla da bu pazarların gelişmesi hükümet tarafından destekleniyor. Gelişen pazarlar arasında ise ilk sıralarda inşaat ve yapı malzemeleri sektörü geliyor. Nijerya Ulusal İstatistik Ofisinin (NBS) verilerine göre Nijerya inşaat sektöründe, yıllık büyüme % 13’tür. Sektörün bu denli gelişmesindeki ana faktör ise Nijerya hükümetinin 2020 ve 2043 master planlarına dayanan yatırım ve projeleri geliyor. Bu planlara göre 2043 yılına kadar altyapı geliştirme yatırımları, yenilenebilir enerji, konut projeleri, üretim merkezleri, sağlık ve eğitim komplekslerinin tamamlanması planlanıyor ve ulusal yapı sektöründeki büyümeyi olumlu etkileyeceği öngörülüyor. Tüm bu projeler Nijerya’da gelecek 25 yıl içinde yapı ve inşaat sektöründeki makine, malzeme vs. sektör ürünlerine olan talebin artacağını bize gösteriyor. Hâlihazırda inşaat ve yapı sektöründe % 85 oranında ithalat yapan Nijerya, Ulusal Bütünleşik Altyapı Master 2043 Planı’yla (NIIME) altyapısını uluslararası standartlara getirirken inşaat ve yapı sektörü ithalatında büyük bir potansiyel barındırıyor.

Eko Atlantic Projesi Dubai’ye Rakip Oluyor

Nijerya’nın inşaat ve konut sektöründeki yatırımları arasında Eko Atlantic ön sıralarda yer alıyor. Eko Atlantic, 250 bin kişiye konut; 150 bin kişiye işyeri sağlamayı hedefleyen, 9 milyon metrekare düzeltilmiş arazi üzerine kurulan ve 10 kilometre deniz duvarı ile korunan bir metropol. First Bank, FCMB, Access Bank PLC ve GT Bank gibi yerel bankaların yanında, BNP Paribas Fortis ve KBC gibi uluslararası bankalar tarafından da desteklenen proje, Dubai’ye rakip olarak gösteriliyor. Eko Atlantic dünyanın en hızlı gelişen ekonomik bölgelerinden birindeki ekonomik gelişimin en güzel örneği. Bu metropol sadece Nijerya’nın en büyük şehirlerinden Lagos’u değil, Sahraaltı Afrika’daki ülkelerin tamamını değiştirecek.

Projenin Türkiye’ye tanıtılmasına öncülük eden DEİK Türk - Nijerya İş Konseyi Başkanı Hakan ÖZEL, Eko Atlantik’in yatırımcılar için fırsat olduğunu belirtiyor. Yatırımın 5 yılda geri dönebileceğini belirten ÖZEL, “Yatırımcılar özellikle marina için ortak arıyor” dedi.

Türkiye Nijerya’daki Potansiyelini Keşfetmeli

Nijerya inşaat, yapı sektörü ve malzemeleri sektöründe büyük bir potansiyel barındırıyor. Gerek ülkedeki yatırımlar gerekse diğer büyüyen sektörlerden gelen taleplerle bu sektördeki ivmenin hızlanacağı ön görüler arasında. İnşaat, yapı ve malzemeleri sektöründe % 85 oranında ithalata sahip olan bu pazarda, Türk firmalarının zaman kaybetmeden yer alması gerekli. Nijerya ve Türkiye arasındaki yakın siyasal ilişkiler ve gelişen ekonomik yatırımlar, ülkede Türklere ve Türk firmalarına karşı olumlu bir bakış oluşturmaktadır. Hâlihazırda ülkede ve Afrika kıtasında yer alan Türk yatırımları potansiyelin en büyük kanıtı. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan YILDIRIM’ın verdiği bilgilere göre; Afrika’daki Türk yatırımlarının 6,3 milyar dolara ve Türk müteahhitlik firmaları tarafından kıtanın tamamında üstlenilen projelerin değerinin ise 55 milyar dolara ulaştı. Bu avantajın yanı sıra Nijerya hükümetinin yabancı firma ve yatırımcılara sağladığı avantajlarla, Nijerya’ya ihraç yapmak ve ülkede iş yapmak kolaylaşmaktadır.

Nijerya BuildExpo’ya Devlet Teşviki Pazara Girişi Kolaylaştırıyor

Nijerya’daki inşaat ve yapı sektöründeki potansiyelin farkına vararak uluslararası bir ticaret platformu hazırlayan Nijerya BuildExpo her geçen gün başarısını katlıyor. Nijerya BuildExpo katılımcıları devlet teşvikinden yararlanarak, pazara girmek ve keşfetmek için büyük bir avantaj kazanıyor. Devlet teşviki avantajını sağlayan Nijerya BuildExpo, uygun fiyatlara Nijerya ve Afrika pazarını daha elverişli hale getiriyor.

Geçtiğimiz yıl 12 farklı ülkeden 72 katılımcı ve 3200 yerel - uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan Nijerya Build katılımcı ve ziyaretçilerden beğeni aldı. Fuar açılışına davetli olan devlet yetkilileri, yerel yönetimler, sektör temsilcileri ve seçkin işadamları katılımcı firmaları stantlarında ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirmiş, hem sektör tanıtımında hem de uluslararası ortamda işbirliği yolları konusunda büyük rol oynamışlardır.

Targeted Market, Nigeria hosts for Turkish Construction and Building Materials Industry in November

Nigeria Build Expo to be organized at Nigeria, Lagos between the dates of 2nd and 4th November, 2017 brings the potential of Nigerian market in construction and building materials industry.

Powered by OrdaSoft!