ikmib logo

Mayıs Ayı İhracatında Plastik İlk Sırada

Türkiye ekonomisinin itici gücü kimya sanayinin Mayıs ayı ihracatında rekor artış yaşandı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre; Mayıs ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 27,10 artışla 1 milyon 533 bin ton, değerde ise yüzde 17,48 yükselişle 1 milyar 329 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

 

ikmib 65a

Sektörün Ocak-Mayıs dönemini kapsayan beş aylık ihracatı ise miktarda yüzde 15,54 artışla 8 milyon 95 bin ton, değerde ise yüzde 17,20 yükselişle 6 milyar 685 bin dolar oldu. Yılın 5 aylık döneminde Rusya’ya ihracat yüzde 35 artarken, Çin sürpriz yaparak en çok ihracat yapılan ilk 20 ülke arasına girdi. Kimya sanayi yılın ikinci yarısında AB ülkeleri ve Rusya’dan gelen talep ile ihracattaki artış trendini daha yukarılara taşımayı hedefliyor.

Türkiye ekonomisine en fazla katkı sağlayan sektörler arasında ilk üçte yer alan kimya sanayinden rekor ihracat rakamları gelmeye devam ediyor. İKMİB verilerine göre; 2017 yılı Mayıs ayı kimya ihracatı 2016 yılının aynı ayı ile karşılaştırıldığında miktarda yüzde 27,10 artışla 1 milyon 533 bin ton, değerde ise yüzde 17,48 yükselişle 1 milyar 329 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 10 ülke şöyle sıralandı: Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Cebeli Tarık, Almanya, İtalya, ABD, Yunanistan, Mısır, İran ve İngiltere. İlk sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracat artışı yüzde 566 oldu.

İhracatta Plastik İlk Sıraya Yükseldi

Mayıs ayında kimya ihracatına alt sektörler bazında en fazla katkıyı plastikler ve mamulleri sağlarken en güçlü artış ise mineral yakıtlar ve yağlarda yaşandı. Mayıs ayında plastikler ve mamulleri yüzde 8,42 artış ve 457 milyon 546 bin dolarlık ihracatla ilk sırada yer aldı. Mineral yakıtlar, yağlar ve ürünleri yüzde 60,69 yükselişle 295 milyon 312 bin dolarlık ihracatla ikinci sırada yer alırken üçüncülüğü ise yüzde 8,51 artış ve 106 milyon 62 bin dolarla kauçuk ve kauçuk eşyalar üstlendi.

AB Ülkelerinin Kimya İhracatından Aldığı Pay Artıyor

Avrupa Birliği ülkelerinin kimya ihracatındaki artmaya devam ediyor. Almanya, İtalya ve Yunanistan Mayıs ayında kimya sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında yer aldı. Almanya’ya yüzde 2,22, İtalya’ya yüzde 33,72 ve Yunanistan’a yüzde 45,44’lük ihracat artışı gerçekleşti.

Kimya İhracatı İlk Beş Ayda 6 Milyar 685 Bin Dolara Ulaştı

Ocak-Mayıs dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat AKYÜZ şunları söyledi: “Yılın beş aylık ihracat rakamlarına baktığımızda son derece güzel gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. Mayıs ayı ihracatımızda yeniden sıçramanın yaşandığı bir ay oldu. Miktarda yüzde 27,10, değerde yüzde 17,45 artış yakaladık. Bu yükselişte AB ülkelerinden gelen talepteki artış önemli rol oynadı. Almanya başta olmak üzere gerilim yaşanan AB ülkeleri ile normalleşme ticari ilişkilere de olumlu etki ediyor. Rusya’nın yeniden en çok ihracat yaptığımız ilk 20 pazar arasına girmesi de önem taşıyor. Her geçen ay Rusya’ya yaptığımız ihracat artıyor ve ülkeyi sıralamada daha da yukarılara götürüyor. İlk beş ayda Rusya’ya ihracatımız yüzde 35 arttı. Bir diğer dikkat çekici ve önemli gelişme ise Çin’e yaptığımız ihracattaki yukarı yönlü hareket. Ocak-Mayıs döneminde Çin’e ihracatımız yüzde 51,21 artarak ülkeyi en çok ihracat yapılan 20 ülke arasına taşıdı. Yılın ikinci yarısında pozitif tablonun devam edeceğini görüyoruz. Önümüzdeki aylarda Türkiye’ye yapılacak yatırımların da artacağı düşüncesindeyiz. Böylece her şey çok daha iyi bir noktaya ulaşacak.”

The Plastics are Leading for Exportation in May

A record increment was experienced in exportation for chemistry industry, the locomotive power of Turkish economy in May. According to the data of Istanbul Chemical Agents and Products Exporters Union (İKMİB), the exportation of chemical agents increased by 27,10 percent in May compared to the same month of last year to 1 million 533 thousand tons while the value increased by 17,48 percent as 1 billion 329 million United States Dollars.

Powered by OrdaSoft!