tim logoTİM Dünyaca Ünlü Marka Uzmanlarını Marka Türkiye’de Buluşturdu

Ekonomi Bakanlığınca Türkiye İhracatçılar Meclisinin organizasyonu ile ilk kez düzenlenen  Marka Türkiye etkinliğinin ikinci günü açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ,  “Türkiye markasını ‘Markaların şahı’ yapmak zorundayız. Çünkü yarattığı ivme ve destekle  diğer markalarımızın yükselişine en büyük desteği Türkiye Markası verecek” dedi.

 

 

tim 47a

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, “Ülkeniz marka değilse, o ülkeden marka çıkaramazsınız. Bugüne kadar yaptıklarımız ile hedeflere ulaşamayız. Artık yeni şeyler söylemeliyiz. Bugün Türkiye’nin marka değeri toplam 29,3 milyar dolar, Google’ın ise 109.4 milyar dolar. Bilgiyi üreten, tasarım ve dizayn yapan, tüketim ağlarını dağıtan bir ülke olmalıyız” dedi.

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ikinci günün açılışına, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ ile birlikte çok sayıda ihracatçı ve dünyaca ünlü marka guruları katıldı. TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, açılış konuşmasında Türkiye’nin tüm insanlığa kattığı değeri artırması için yola çıktıklarını belirterek “67 bin ihracatçı, ülkemizin geleceği için tek yürek olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın düsturuyla diyoruz ki 2023 yılında; küresel trendlere yön veren bir ekonomimiz olacak. Dünya ticaretinden aldığımız pay yüzde 1,5 seviyelerine çıkacak. Piyasalarda rekabet gücümüz en üst seviyelere ulaşacak. Bunları gerçekleştirmek için altını çizdiğimiz dört temel prensip var: Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşma. Yıllardır bu alanlarda farkındalık yaratan faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra Marka Türkiye etkinliğimizi gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

ZEYBEKCİ: “Ülkeniz Marka Değilse, O Ülkeden Marka Çıkaramazsınız”

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ de yaptığı konuşmada, “Türk mucizelerini gerçekleştiren ihracatçılar, 2023 yılında Türkiye’nin Avrupa’nın ilk üç ekonomisi, dünyanın ise ilk 10 ekonomisi arasında yer almasını ve 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyorlar. Bizler, bugüne kadar yaptıklarımız ile bu hedeflere ulaşamayız ki onlar da yanlış şeyler değildi. Artık yeni şeyler söylemeliyiz. Çok icat çıkarmalıyız” dedi.

Konuşmasında marka olmanın önemine de değinen Ekonomi Bakanı ZEYBEKCİ, “Ülkeniz marka değilse, o ülkeden marka çıkaramazsınız. Bugün Türkiye’nin marka değeri toplam 29,3 milyar dolar. Google’ın ise 109,4 milyar dolar, Apple’ın 107,1 milyar dolar ve Amazon’un da 106,4 milyar dolar marka değeri var. Türkiye, dünyada marka olmakla ilgili bir numaralı avantaja sahip olan ülke. Bilgiyi üreten, tasarım ve dizayn yapan, tüketim ağlarını dağıtan bir ülke olmalıyız. Biz elimizden gelen destekleri veriyoruz. Turquality markasının sadece 2017 bütçesi 700 milyon TL’ye yakın. Bu rakam sadece markalaşma ve marka desteği için” dedi.

Etkinliğin ikinci gününde Türkiye Markasına Değer Katanlar ve Turquality ödül töreni de gerçekleştirildi. Bu kapsamda Türkiye Markasına Değer Katanlar ödüllerini THY, Beko, Godiva, Simit Sarayı, LC Waikiki, TIMS Productions, Acıbadem Sağlık Grubu, Şişecam, Ziraat Bankası, Bahçeşehir Üniversitesi, VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş., Ford, Vakıfbank Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı alırken, Turquality Ödüllerini de Beko, CMS Jant ve Kordsa şirketleri aldı.

TİM Brought its Globally Known Experts in Marka Turkey

Mehmet BÜYÜKEKŞİ, the Chairman of TIM who spoke at the opening at the second day of Marka Turkey event which was organized for the first time with organization of Turkish Exporters Assembly by the Ministry of Economy stated “We have to turn the trademark of Turkey to ‘Leader of Trademarks”. The biggest support to rise of our other trademarks and acceleration created will be provided by the trademark of Turkey.

tim 47b

tim 47c

Powered by OrdaSoft!