desb acildiDESB; Endüstri 4.0 Devrimine Uygun Altyapısı, 60 Milyar Dolarlık Ekonomi Hedefiyle Sanayide Yeni Bir Dönemi Başlatıyor

TESKOOP (MÜSİAD), ÖZ-AR ve Bahçeşehir Sanayii Kooperatiflerinin işbirliğiyle hayat bulan Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın katılımıyla yapılan törenle açıldı.

 

 

delikkaya

“Yeni Reformlara Hızla Başlanacak”

Açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, Bakanlık olarak daha fazla yatırım, daha fazla üretim ve daha fazla istihdam için sanayici ve iş adamlarının önündeki bütün engelleri kaldıracaklarını ifade etti. ÖZLÜ, Türkiye’nin ihracata dayalı bir ekonomik büyüme modeli benimsediğini ve ihracatın yüzde 95’ini sanayi ürünlerinin oluşturduğunu belirterek; “Dolayısıyla Türkiye’nin zenginleşmesi sanayi eliyle olacak. Bize düşen sanayicinin ve yatırımcının önünü açmaktır, sanayiciye üretim için uygun alanları oluşturmaktır, sanayicinin lojistik imkanlarını artırmaktır” dedi. Hükümet olarak yeni reformları yakın zamanda hayata geçirerek, önemli ekonomik adımlar atılacağını dile getiren ÖZLÜ; “Yeni sanayi parselleri oluşturacağız. Yeni nesil organize sanayi modellerini hayata geçireceğiz. Üretenler, kendilerine uygun sanayi parselleri bulabilecek” dedi. 4. Sanayi devriminin akıllı üretime dayandığına dikkat çeken ÖZLÜ, ülkece akıllı üretim ve akıllı sanayiye geçme zamanının geldiğini vurguladı.

“Hafif Metro İle Ulaşım Müjdesi”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ise İstanbul’u, dünyadaki sanayiciler ve iş adamlarının “İstanbul’da biz de olsak” diyeceği bir şehir haline getirmeye çalıştıklarını söyledi. TOPBAŞ “İnanıyorum ki DESB, dünyaya çevre dostu, akıllı sanayi bölgesi olarak örnek olacak” dedi. Topbaş, Hadımköy-Çatalca arasındaki demir yolunu hafif metro haline getireceklerinin de müjdesini verdi. TOPBAŞ hattın bu bölgedeki sanayi için çok önemli bir ulaşım aksı haline geleceğini belirtti.

“Üçlü, Güçlü Üretim”

DESB, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan BÜYÜKDEDE açılış konuşmasında; “Sanayi bölgemizde kurulacak büyük ve orta ölçekli 400 sanayi kuruluşuyla ülkemizin gücüne güç katmayı, 30.000 kişiye istihdam sağlamayı ve refah üretmeyi hedefliyoruz. DESB Sanayi Bölgesinin temeli 1994 yılına dayanan bir başlangıca sahiptir. Bulunduğumuz Hadımköy Sanayi Bölgesi yaklaşık 12 milyon m²’ dir. DESB bu alan içinde 2.280.000 m² bir alanda 22 yıl önce başlayan Özar ve Bahçeşehir Kooperatiflerine Yüksek Ahlak – Yüksek Teknoloji şiarı ile kurulan MÜSİAD üyelerinin oluşturduğu TESKOOP’un da eklenmesi sonucu ortak bir organizasyon ile oluşturuldu. Tamamlanınca 400 tesis, lojistik ticari, dini, eğitim ve sosyal alanlar ile projenin başından itibaren iyi planlanmış projelendirilmiş ve uygulanmış çevreye duyarlı Leed Sertifikası almaya aday örnek bir çevreci sanayi bölgesi realize edilmiş olacaktır.

Sanayiciler olarak önümüzdeki yeni dönemin 4. Sanayi devrimine uygun Endüstri 4.0 uygulamalarının devreye girdiği yeni dünyada bizim de bunun gereği altyapısı kurulmuş ülkemize, İstanbul’umuza örnek bir sanayi bölgesi tesis etmeye karar verdik, projelendirdik ve uyguladık. Bugün de sizlere sanayi bölgemizi sunuyor ve ilk temelimizi de atıyoruz. Yeni sanayi anlayışı, elektrik kesintisinin olmadığı ve voltaj stabilitesinin tam olduğu, sabit basınç ve kalitede su, doğalgaz girişinin olduğu bütün dünya ile telekomünikasyonda kesintisiz hızlı ve güçlü bir iletişim kabiliyetinin olduğu, 27 km yol kalitesinin her yerde düzgün, yağmur sularının caddeleri kaplamadığı ve ağır yüke dayanıklı olduğu, Led ışıklandırma ile homojen bir gece aydınlatmasının sağlandığı yangına, sağlık hizmetlerine, nitelikli endüstriyel eğitim, iş güvenliği sistemine sahip, iyi ağaçlandırılmış yeşil bir bölge üretmeye özen gösterdik. Ayrıca, yenilenebilir güneş enerjisinden maksimum istifade edilmesini sağlayacak 80 MV gücündeki çatı potansiyelimizi ön plana çıkardık” dedi.

“Sürdürülebilir Çevre”

Yenilikçi, ileri teknolojiyi kullanabilen, ekolojik dengeye saygılı, kentsel rekabet ve sosyal adaletin sağlandığı sürdürülebilir üretim, Deliklikaya Sanayi Bölgesi ile hayata geçiyor. İleri teknoloji sanayi üretimi için geliştirilen Endüstri 4.0 Devrimine ve Çevresel Etkileri Değerlendirme Yönetmeliği’ne (ÇED) titizlikle uyulan Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde baca gazı ve atık su oluşturmayan, çevre kirliliğine neden olmayacak sektörler üretim gerçekleştirebilecek.

 

delikkaya 2

“30 Bin Kişiye İstihdam”

Kentin sanayi ihtiyacını karşılamak ve sanayi alanlarının kontrollü bir şekilde büyümesini sağlamak amacıyla 2006 yılında inşaatına başlanan Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin, 30 bin kişiye yeni istihdam alanı yaratması bekleniyor. Tam kapasiteye eriştiğinde 60 milyar dolarlık bir ekonomi üretmesi tahmin ediliyor.

“Tüm Yollar Deliklikaya’ya Çıkıyor”

Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin; Kuzey Marmara Otoyolu, Arnavutköy Liman Gümrüğü, Çatalca Muratlı Tır Gümrüğü, Ambarlı Liman Gümrüğü, Halkalı Demiryolu Gümrüğü’ne olan yakınlığının sanayi bölgesinin ithalat ve ihracatını hızlandırması planlanıyor.  Sanayi tesisisin tam donanımla hizmet vermesi halinde; liman, demiryolu ve karayolları gümrüklerine bağlantısı sayesinde tam kapasiteye eriştiğinde ekonomiye 60 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca; sanayi bölgesi içerisinden geçişi sağlanacak demiryolu sistemi ve bölge çıkışına yapılan gişelerle, 3. Köprüye ve 3. Havalimanına direkt geçiş sağlanarak karayolları ticari trafiğinin hızlandırılması planlanıyor.

“Akıllı Bina, Akıllı Üretim”

Akıllı binalarda akıllı üretim gerçekleştirmeyi amaçlayan projede, ilk hamle olarak altyapı çalışmaları istenilen sisteme uygun olarak tamamlandı. Yüksek hızlı internet ağı, içme suyu, atık su ve doğalgaz boru hattı döşendi. Kesintisiz elektrik kullanımı için 700 mw indirici sistem ve elektrik destek merkezi üniteleri oluşturuldu. Organize Sanayi Bölgeleri arasında öncü ve tek olacak Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin sadece alt yapı çalışmaları için 250 milyon TL harcandı. Geriye sadece 400 tesisin alt yapısı hazır parsele yerleştirilmesi kaldı.

“Şehre En Yakın Sanayi Merkezi”

Yeni düzenlemeler gereğince şehir içlerinde kalan Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa Esenler, Bağcılar ve Eyüp sanayi bölgelerinin taşınmasıyla Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi İstanbul’a en yakın sanayi merkezi haline gelmiş oldu.

“Çalışanlar İşlerine Bisikletle Gidebilecek”

2006 yılında projenin hayata geçmesiyle beraber çalışmaları başlatılan yaşam alanları da tamamlanmış durumda. TOKİ ve KİPTAŞ destekleriyle inşa edilen konutlar sayesinde, çalışanlar işlerine bisikletle gidip gelme konforu yaşayacak.

DESB is Giving Start to a New Era in the Industry with Their Infrastructure which Complies with Industry 4.0 Evalution and with Their Target of an Economy Worth 60 Billion Dollars

Hadımköy Deliklikaya Industrial Zone, which was brought to life with the collaboration of TESKOOP (MÜSİAD), ÖZ-AR and  Bahçeşehir Industrial Cooperatives, has been opened with a ceremony that was held with the attendance of Science, Industry, and Technology Minister Dr. Faruk ÖZLÜ and İstanbul Metropolitan Mayor Kadir TOPBAŞ.

Powered by OrdaSoft!