best makina logoEbat da, Fonksiyon da Önemli

1999 yılında kurulan ve 2008 yılı itibariyle satış ve imalat felsefesinde köklü değişiklikler yapan Best Makina, yapmış olduğu hamlelerin meyvelerini ulusal ve uluslararası pazarda toplamaya başladı.

 

 

2008 yılında Avrupa merkezli global kriz sonrası daralan iç ve dış piyasa koşullarında rakiplerinden farklı sistemler ve terzi işi projeler üreten Best Makina, tüm zorluklara rağmen büyüme grafiğini sürdürdü.

Yatırımcılarına katalog üzerinden standart makina sunmak yerine; isteklerini analiz ederek, firmaya ve bütçeye en uygun çözümler üretmeyi tercih etmiştir. Bu sistem her ne kadar yönetilmesi ve kontrol edilmesi zor olsa da genç ve dinamik kadrosu, sağlam teknik altyapısı ile müşterilerin çözüm ortağı olmayı başarmıştır.

Bu faaliyetlerin en başarılı sonuçlarından biri de giderek artan tek/çift cam ebatlarına sunabildiği çözümler ile standart dışı ebatlı makinalarda (h>2500 mm veya over height) Tek Üretici konumuna gelmiştir.

2008 yılında, İsveç’te faaliyet gösteren Forserum Safety Glass firmasına satılan Türkiye’nin ilk 2800x6000 mm ebatlı camı yıkayabilen dikey yıkama makinesi ile başlayan süreçte aradan geçen 9 yıllık süreye rağmen Best Makina hala tek üretici olma konumundadır. Bu süre zarfında;

• 3300x6000 mm ebatlı BWPL serisi ısı yalıtımlı çift/üçlü/cephe camı imalat hatları,

• 3000x5000 mm ebatlı BWPG serisi otomatik gaz dolumlu çift/üçlü/cephe camı imalat hatları,

• 3000x5000 mm ebatlı BLS-S serisi servo motor tahrikli çift komponent ekstruder,

• 3300x6000 mm ebatlı BW serisi dikey cam yıkama makineleri,

• 3300x6000 mm ebatlı BLAW2 serisi dikey zımpara ve yıkama hatları ve birçok farklı büyük ebat camları işleyebilecek makineleri pazara sunmanın gururunu yaşamaktadır.

Büyüyen cam ebatlarıyla beraber artan metre tül başına düşen ağırlığa dayanıklı yürütme sistemleri, savunma sanayi ve denizcilik sektörü için 60 mm kalınlığa kadar cam işleyebilmesi Best Makina ürünlerinin yatırımcılar tarafından tek tercih olmasını sağlamıştır.

Diğer taraftan terzi işi projeler yaparak, yatırımcıya neredeyse sonsuz esneklik sağlanmıştır. Kendi projesi veya şartnamesini sunan firmalara alternatif tasarımlar sunarak kendilerine en uygun tercihi yapmalarına olanak sağlanmıştır.

best makina 64a

2016 yılında Türkiye’nin en büyük otomotiv camı imalatçısı olan Trakya Otocam Fabrikası’nın açmış olduğu ihaleyi kazanarak Avrupa’da ticari araçlarda kullanılacak çift camların % 50’sini tek başına üretebilecek ısı yalıtımlı çift cam hattını üretmiştir.

Bombeli ve şekilli camları çift cam haline getirebilen, otomatik olarak tahliye edebilen ve palet üzerinde istifleyebilen makine ana şartnameye ilave olarak Trakya Otocam ve Best Makina teknik ekibinin 6 ay süren ortak çalışmaları sonucunda 24 Nisan 2017 tarihinde test edilmiş ve onay sürecini tamamlamıştır.

Mekanik ve yazılım projesi tamamıyla Best Makina mühendisleri tarafından hazırlanan ve tüm istasyonları Best Makina tarafından üretilen makine kapasite, kullanım ve servis kolaylığı, kullanıcı dostu özellikleri ile Trakya Otocam üretim ekibinden tam not almıştır.

Konusunda Türkiye’nin lider konumunda yer alan iki firmanın ortaklaşa gerçekleştirdiği bu proje; hem milli kaynakların yurt içinde kalmasını sağlamış, hem de ürettiği ürün sebebiyle yatırımcı firmanın uluslararası pazar payını artırmasını sağlamıştır.

Size, Function is Important

Founded in 1999 and making radical changes in its sales and manufacturing philosophy as of 2008, Best Makina began collecting the fruits of its acts at national and international markets.

best makina 64b

Powered by OrdaSoft!