rehaau

REHAU’dan Bir İlk Daha

Ankara Tapu  Kadastro Genel  Müdürlüğü Binasının BKT (Beton Isısı Kontrolü) sistemi Türkiye’de ilk defa  ve yalnızca REHAU tarafından uygulanmaktadır.UNDP’nin (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) “Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi”  kapsamında Ankara Sincan ilçesinde yapımına devam edilen Sincan – Etimesgut Ankara  Tapu  Kadastro Genel  Müdürlüğü binası,  ihaleyi alan Tunçay  İnşaat Sanayi  Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından yapımına devam edilmektedir.

 

 

Binada Türkiye’de ilk defa uygulanan BKT sistemi  (Beton Isısı Kontrolü,  Beton  Kern  Temperierung) ile beraber toprak kaynaklı ısı pompası destekli çalışacak olan sistem, hem soğutma hem  de  ısıtma  sistemine destek verecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Kat betonu içine yerleştirilen REHAU 20x2,0  mm Rautherm S borular  sayesinde, bina  kütlesinin  ısıl olarak  aktivasyonu sağlanarak, ana  ısıtma  ve soğutma sistemlerinin çok  daha düşük maliyet ile çalışmasına olanak  tanıyor.

Yerden ısıtma sisteminden farklı olarak, BKT (Beton Isısı Kontrolü),  sadece, yapı inşaat halindeyken yerleştirilebiliyor. Yani, BKT sistemi inşası bitmiş binaya uygulanamıyor.

En önemli özelliği ise ilk yatırım maliyetine göre düşük olması ile işletme maliyetinde büyük tasarruf sağlamasıdır.

Ayrıca geleceğe yönelik olan,  toprak kaynaklı ısı pompası ya da güneş enerjisi gibi alternatif enerjilerle  kombine edilebilen bir çözüm sunmaktadır.

Günümüz inşaat tekniği ile inşa edilen yapılarda, BKT (Beton Isısı Kontrolü) ile kalın duvarlı eski tip binalardaki ısıl etkiyi yakalamak mümkün oluyor. Bunun için beton yapı bileşenleri içerisine inşaat esnasında uygulanan borulardan, kış aylarında normal bir ısıtma sistemine nazaran daha düşük sıcaklıkta, yaz aylarında ise normal soğutma sistemlerine nazaran daha yüksek sıcaklıkta akışkan geçirerek bu  etki sağlanabilmektedir.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Binası’nda 2.300  m2’lik alanda  uygulanan BKT sisteminde Oksijen   bariyerli,  peroksit  çapraz bağlı,  polietilen,  RAU-PE-Xa’dan  mamul  Rautherm  S borusu 20x2,0  mm  çapta kullanılmıştır. Sistemin ana  ağıtım kolektörleri için 1’’ çapında paslanmaz çelikten mamul  gidiş  barında reglaj  ayarlı debi  göstergeli ısıtma/soğutma kolektörleri kullanılmıştır.

Beton içerisinde kalacak bağlantıların kullanılmasının gerektiği durumlarda ise  ek bir takım çantasına gerek kalmadan REHAU patentli  % 100 sızdırmazlık  garantili geçme manşon bağlantısı tekniği uygulanmıştır.

Mimari Proje: Atelier  Ten,  Willen Associates  Architekten WAA,

Mekanik Proje: Bahri Türkmen Mühendislik,

Danışmanlık: Ekodenge tarafından projelendirilmiştir.

Uygulayıcı: Ahmet Emin YÜKSEL Mühendislik  (REHAU)

Another renewal  at REHAU

The system for controlling  concrete  heating  (BKT) used at the building of Ankara General Directorate of Land registry and Cadastre  is being applied  for the first  time  and only by REHAU in Turkey.

 

Powered by OrdaSoft!