ito logoİTO Bașkanı ÇAĞLAR: “Dünyanın Parası İstanbul’a Akacak”

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) SPK ve BDDK Binalarının Temeli Atılıyor

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim ÇAĞLAR, “Finans Merkezi ile İstanbul dünyada fon akımlarının ana yollarından biri olacak. Dünyanın parası İFM ile İstanbul’a akacak” dedi.

 

ito 63a

İstanbul uluslararası finans merkezi olma yolunda çok önemli bir dönemeci daha geride bırakmaya hazırlanıyor. Atașehir’de yükselen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin  (İFM) kamu finansmanı fiziki altyapısında ilk temeli Bașbakan Binali YILDIRIM’ın katıldığı tören ile atıldı.

Toplu Konut İdaresi Bașkanlığı (TOKİ) öncülüğünde inșa edilecek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) binaları için start verildi.

Cumhurbașkanı öncülüğünde İstanbul’un küresel finans merkezi olması yolunda çok önemli bir adım atıldığını belirten ÇAĞLAR, “Yıllardır el birliği ile geliștirdiğimiz küresel İstanbul markasının finans ayağı da böylece tamamlanmıș olacak. İstanbul; Londra, Frankfurt, New York gibi önemli bir finans merkezi haline dönüșecek” dedi.

“Finansa Erișim İstanbul’da Șekillenecek”

Bașkan İbrahim ÇAĞLAR, “İFM’de Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi dev kamu bankalarının sağlayacağı finan- sal hareketliliğin yanı sıra BDDK, TMSF, SPK gibi otoritelerin varlığı İstanbul’un  bir küresel finans merkezi olma vizyonuna ciddi katkı sağlayacak. Kamu ve özel sektörün finans politikalarını ve stratejile- rini belirleyip uyguladığı merkezlerden biri İstanbul olacak” değerlendirmesini yaptı.

“Özel Bir Teșvik Mekanizmasında Fayda Var”

ÇAĞLAR, İstanbul’un Avrupa ve Asya’yı birleștiren köprü olmasının yanında 4 saatten kısa bir süre içinde 56 ülkeye uçuș imkânı sunduğunu vurguladı. İbrahim ÇAĞLAR, Finans Merkezi’nin tüm unsur- larıyla tamamlandığında ülkemize global fon akıșını artıracağını, önemli bir istihdam sağlayacağını ayrıca hukuk, sigorta gibi yan sektörleri de besleyerek ekonomiye kaldıraç etkisi olușturacağını belirtti.

İTO Bașkanı ÇAĞLAR, İFM’nin rakip kentlerdeki finans merkezleri içinde öne çıkabilmesi için pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasının yararlı olacağını ifade etti. ÇAĞLAR, “Fiziki altyapının yanında yasal altyapı olarak da özel bir teșvik mekanizmasının kurgulanmasında büyük fayda var. Özellikle İFM dâhilindeki finansal ve mali hizmetlerin vergisel ve ticari yapılarında yeni bir kurgu gerekli. Finansal ürün sayısı artmalı. İhtisas mahkemeleri de bu piyasa için olmazsa olmazlardan” dedi.

İTO President  ÇAĞLAR said: “World’s Money will be Pouring to İstanbul”

President of İstanbul Chamber of Commerce İbrahim ÇAĞLAR said: “With the establishment of Finance Center, İstanbul will be one of the main roads for fund flows. World’s money will be pouring to İstanbul through İstanbul Finance Center “.

ito 63b

Powered by OrdaSoft!