imsad logo‘Türkiye İnşaat Sektörü 2017 Yılı Öncelikler ve Hedefler’ Toplantısı Sonrası,Türkiye İMSAD’ın 35. Olağan Seçimli Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği), 35. Olağan Genel Kurulu öncesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ’nin katılımıyla ‘Türkiye İnşaat Sektörü 2017 yılı Öncelikler ve Hedefler’ toplantısı düzenledi. 

 

imsad 63a

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, Türkiye ekonomisinin yüzde 27’sinin inşaat sektörüne dayalı olduğunu ve sektörün yüzde 100 yerli ve milli olduğunu söyledi.

250 sektörü etkileyen inşaat sektörünün önünün çok açık olduğunu ifade eden ÖZHASEKİ, “Milyonlarca insan İnşaat sektöründen ekmek yiyor. Köyden şehre göçler hala devam ediyor. İnsanların refah düzeyi artıyor ve daha lüks konutlarda oturmak istiyorlar. Organik yapılarda, bahçeli yerde oturmak istiyorlar. Bu nedenle inşaatın önü açık” dedi. 2030’a kadar İstanbul’da 7 şiddetinin üzerinde bir deprem beklendiğini ve bu gerçekleşmeden önce 7 milyon binanın bir an önce değişmesi gerektiğini söyleyen ÖZHASEKİ, her sene İstanbul’da 200 bin, Anadolu çapında ise 300 bin olmak üzere 500 bin binanın değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıda konuşan Türkiye İMSAD Başkanı Fethi HİNGİNAR, Türkiye İMSAD’ın bugün 78 büyük sanayici, 30 alt sektör dernek ve 11 paydaş kurum üyesiyle sektörü büyük bir çatı altında topladığını belirtti. HİNGİNAR, “Türkiye İMSAD, 33 yıldır, yatırımları ve ticari faaliyetleriyle, yarattığı istihdamla ve dış ticaretteki başarısıyla ülkemizin kalkınmasına en yüksek katkı sağlayan sivil toplum kuruluşlarından biri konumundadır” dedi. HİNGİNAR, ülkenin sanayicileri ve inşaat sektörünün temsilcileri olarak, ülkeye ve sektöre fayda sağlayacak çalışmaları yapmakla birlikte, birtakım eksiklere de dikkat çekmeyi görev bildiklerinin altını çizdi.

Güvenli Yapılar Eğitim Merkezi Yolda

HİNGİNAR, Türkiye İMSAD’ın; Türkiye’nin deprem gerçeği ve kentsel dönüşüm, binalarda enerji verimliliği, yüksek kaliteli ve katma değerli malzeme üretimi, inşaat malzemeleri ihracat pazarını büyütme, konut kalitesini ve güvenliğini artırarak insanımızın yaşam kalitesini yükseltmek gibi konularda önemli projeler yürüttüğüne dikkat çekti.

“Kentsel Dönüşümde Yasal Altyapı Tamamlanmalı”

Türkiye İMSAD’ın kentsel dönüşümü desteklediğini belirten HİNGİNAR, “Ülkemizde başlatılan “Kentsel Dönüşüm” faaliyetini bizler de destekliyoruz. Ancak, yine her fırsatta şunu da anlatmak istiyoruz ki, kentsel dönüşüm, yasal altyapısı tamamlanmadan devam ettirilirse, daha çok rantsal dönüşüm olarak adlandırdığımız şekle dönüşmekte ve ülkemize yarardan çok zarar verecek boyuta ulaşmaktadır. Bu nedenle, çok geç kalmadan yasal altyapıyı tamamlamaya daha fazla önem verilmesi çok doğru ve olumlu bir yaklaşım olacaktır. Başka bir deyişle bizlerin geleceğe dönük yaşam şartlarını karşılayacak konutlar üretmemiz gerekiyor. Öyle ki 20-30 yıl sonra tekrar kentsel dönüşümü konuşmak durumunda kalmayalım” dedi.

imsad 63b

“Konutlara Yenileme de KDV İndirimi Kapsamına Dâhil Edilmeli”

 Ülke ekonomisine daha çok katkı sağlayabilmek amacıyla inşaat sektörün teşvik gören sektörler arasında olmasının önemli olduğunun altını çizen HİNGİNAR, “Konut satışlarının artırılması ve sektöre hız kazandırması amacıyla konutta KDV indiriminin doğru şekilde düzenlenmesi ve uygulanması halinde hem konut maliyetinin düşeceği, hem de kayıt dışı işlemlerin azalacağı ve kontrol altına alınacağı görüşündeyiz. Öte yandan, inşaat malzemelerinde KDV indiriminin kapsamının genişletilerek mevcut konutlardaki “yenileme” çalışmalarının da bu kapsama dâhil edilmesi, evini yenilemek isteyecek vatandaşlarımızı teşvik edecek ve ekonomimizin canlanmasına da vesile olacaktır” dedi.

Türkiye İMSAD’ın Yeni Başkanı Ferdi ERDOĞAN Oldu

Türkiye İMSAD’ın (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) 35. Olağan Seçimli Genel Kurulu yapıldı. Yönetim kurulunun iki yılda bir seçildiği Türkiye İMSAD’da başkanlık görevine, Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ferdi ERDOĞAN geldi. Başkanlık görevini Fethi HİNGİNAR’dan devralan Ferdi ERDOĞAN, önceki dönemde Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyordu. Genel kurulda konuşan Türkiye İMSAD’ın yeni başkanı Ferdi ERDOĞAN, sektörde kalitenin, rekabet ve istihdam konularının önemine değinerek, Türkiye İMSAD’ın bu konularla ilgili çalışmalarına devam edeceğini kaydetti. Enerji verimliliğinin de çok önemli olduğunu ifade eden ERDOĞAN, sektörün madencilik ve lojistik alanında çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizdi.

imsad 63c

HİNGİNAR: “Ulaşılan Her Hedef, Bir Sonrakinin İlk Basamağı Olmalı”

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devreden F. Fethi HİNGİNAR, başkanlık sürecinin kariyer ve yaşantısındaki en önemli iki yıl olduğunu söyledi. HİNGİNAR, “Hayatta ulaştığımız her hedef bir sonraki hedefin ilk basamağı olmalı. Başkanlığım süresinde çok değerli arkadaşlarla, yöneticilerle işbirliği yaptık. Derneğimizin bugünlere gelmesinde katkısı olan tüm üyelere ve yönetim kurullarına teşekkür ediyorum” dedi.

ERDOĞAN: “Burada Ortak Akıl Üretiyoruz, Aynı Şekilde Devam”

Şu ana kadar Türkiye İMSAD’ın birçok proje ve yeniliğe imza attığını söyleyen Türkiye İMSAD’ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi ERDOĞAN, İstanbul Tuzla’da yapılacak Güvenli Yapılar Eğitim Merkezi’nin çok kıymetli bir proje olduğunu söyledi. Önceki dönemde Türkiye İMSAD’ın başkanlığını yürüten F. Fethi HİNGİNAR’a ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerini ileten ERDOĞAN, “Yönetim kurulu ve denetim kurullarını sürekli yenilemek gerek. Şu anda bünyemize katılan 30 dernek var. Ayrıca her üyenin temsil ettiği bir dernek de var. Hep birlikte yeni dönemde çok iyi işler yapacağız. Bir önceki dönemde birçok proje yapıldı, komiteler çalışmalar yaptı. Yeni dönemde de aynı hassasiyetle çalışmaların sürmesi sektör adına çok önemli. Burada ortak akıl üretiyoruz. Bu çok kıymetli, aynı şekilde devam” dedi.

imsad 63d

ERDOĞAN: “Deprem Gerçeği İle Yaşamayı Öğrenmeliyiz”

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve depremin önüne geçilemeyeceğini söyleyen ERDOĞAN, “Bu gerçekle yaşamayı öğrenmemiz ve buna uygun yapılar inşa etmemiz gerekiyor” dedi. Akıllı binalar ve akıllı kentlerin kaynakların verimli kullanılması olarak gördüğünü ifade eden ERDOĞAN, “Dünya hızla kentleşiyor ve kaynakların kullanılmasında sıkıntı var. Özellikle enerji, su ve gıda bu anlamda önde. Akıllı binalarla kaynaklar verimli kullanılabilir. Sektöre bu konuda çok iş düşüyor” diye konuştu.

Türkiye İMSAD 2017-2019 Dönemi Yönetim Kurulu Üyeleri

Ferdi ERDOĞAN - Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı

F. Fethi HİNGİNAR - Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı

Arif Dündar YETİŞENER - Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkanı

Kenan ARACI - Çuhadaroğlu Genel Müdürü

Oktay ALPTEKİN - Aluform Pekintaş Temsilcisi

Arif Nuri BULUT - İzocam Genel Müdürü

Çetin TECDELİOĞLU - Çetin Cıvata Genel Müdürü

Erdem ERTUNA - Türk Demirdöküm Yönetim Kurulu Üyesi - CMO

Müfit ÜLKE - Duravit Genel Müdürü

Tayfun KÜÇÜKOĞLU - Betek Boya Genel Müdürü

Ebru ŞAPOĞLU - Trakya Cam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı

Nevra ÖZHATAY - Çimsa Genel Müdürü

Bora TUNCER - Schneider Elektrik Türkiye, İran ve Orta Asya Ülke Başkanı

Ercüment YALÇIN - Wilo Türkiye Genel Müdürü

Kemal YILDIRIM - TİMDER - Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

H. Yener GÜR’EŞ - TUCSA - Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Buğra KAVUNCU - BASF Türk - CEO

Mehmet Nazım YAVUZ - ÇATIDER - Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

A. Münir İSKER - Tepe Betopan Genel Müdürü

2017-2019 Dönemi Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Mehmet TUNAMAN - Saint-Gobain Rigips Genel Müdürü

Ece Ceylan BABA - Seranit Grup Başkan Yardımcısı

Mehmet Ercan ECEMİŞ - Dekor Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı

Mustafa TOLUNAY - Prefabrik Yapı Genel Müdürü

Korhan IŞIKEL - TÜYAK - Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

Turkey’s Construction Sector 2017 Yearly Priorities and Targets’ Meeting, Turkey 35th Ordinary General Assembly Meeting of İMSAD was held

Türkiye İMSAD (Turkish Construction Material Industry Association) held the “Turkish Construction Sector 2017 Priorities and Targets” meeting with the participation of Minister of Environment and Urbanization Mehmet ÖZHASEKİ before the 35th Ordinary General Assembly. Speaking at the meeting, Minister of Environment and Urbanism Mehmet ÖZHASEKİ said that 27% of the Turkish economy is based on the construction sector and that the industry is 100% domestic and national.

imsad 63e

Powered by OrdaSoft!