tobb logoFuarcılık Sektörü ‘Markalaşma’ya Odaklandı

Fuarcılık sektörü, küresel iş dünyasının buluşma platformu olma ve markalaşma yolundaki çalışmalara kitlendi. TOBB Türkiye Fuarcılık Meclisi Başkanı Cihat ALAGÖZ, KOSGEB teşvikleri ile yurt içinde düzenlenen uluslararası nitelikteki fuarlara verilen desteklerin sektöre ivme kazandıracağını vurguladı.

 

tobb fuar 61

Türk fuarcılık sektörü kendisine hedef seçtiği; markalaşarak küresel iş dünyasının buluşma noktası olma hedefine yoğunlaştı. Sektörün temsilcileri, Cihat ALAGÖZ’ün başkanlığında, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki MURZİOĞLU’nun da katılımıyla Ankara’da yapılan TOBB Türkiye Fuarcılık Meclisi toplantısında bir araya geldi. Türkiye’nin dünya fuarcılık endüstrisinde marka haline getirilmesine yönelik politika önerileri ile bu doğrultuda atılmasına ihtiyaç duyulan adımlar istişare edildi.

Teşvik ve Destekler Sektöre İvme Kazandıracak

Toplantıda, Meclis Başkanı Cihat ALAGÖZ, TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun ev sahipliğinde Başbakan ve ilgili bakanların katılımıyla  düzenlenen 8.  Sektörel Ekonomi Şurası’nda gündeme getirilmiş olan konulara ilişkin gelişmeleri değerlendirirken, çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı TOBB Başkanı  HİSARCIKLIOĞLU’na, hükümete  ve  bürokratlara sektör olarak teşekkür ettiklerini bildirdi.

ALAGÖZ, ısrarla talep ettikleri; ilk kez düzenlenen fuarların KOSGEB  teşvikleri kapsamına  alınması ve  yurt  içi  fuar katılımına ilişkin destek üst limitlerinin artırılması ile yurt içinde düzenlenen uluslararası nitelikteki fuarların tanıtımına yönelik teşvik  sisteminin  Ekonomi  Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulmasından duydukları memnuniyeti vurguladı.

Exhibit in Turkey Projesi

Türkiye fuarcılık sektörünün küresel ölçekte bir marka haline getirilmesi vizyonu doğrultusunda üzerinde çalışılmakta olan “Exhibit in Turkey” projesinin de ele alındığı toplantıda ayrıca, fuarlara daha  fazla  sayıda  yabancı  katılımcı ve  ziyaretçi getirilebilmesine yönelik başta Ekonomi Bakanlığı olmak üzere ilgili otoriteler tarafından alınması gereken önlemler ve mevzuat değişikliği önerileri tartışıldı.

Exhibition Sector Has Focused on “Branding”

Exhibition sector has focused on the works carried out for becoming the meeting platform for the global business World and for branding. TOBB Turkish Exhibition Council President Cihat ALAGÖZ, has pointed out that the support given to the local fairs having international quality, has given pace to the sector.

Powered by OrdaSoft!