tobb logoTürk Özel Sektörü Sorunlarını Hükümete Aktardı

IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun evsahipliğinde, Başbakan Binali YILDIRIM’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

 

 

tobb 61a

Şurada, 81 ilden 365 oda/borsa başkanı özel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini, Başbakan YILDIRIM ve bakanlara iletti. Başbakan Binali YILDIRIM şurada yaptığı konuşmada; sanayi ve ticaret odası başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek, “Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir.

Bundan emin olabilirsiniz. AK Parti iktidarı olarak geçtiğimiz 14 yılda hep bunu yaptık. Her şeyi biz biliriz, biz yaparız zehabına kapılmadan, memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dâhil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık” ifadesini kullandı.

tobb 61b

“İşimiz Bundan Sonra Daha Fazla Takip

Anlatılan sorunların yüzde 60-70’inin uygulamayla ilgili sorunlar olduğuna dikkati çeken YILDIRIM, “Yasalar var, altyapı var ama uygulamaya gelince maalesef keyfilik yüzünden vatandaşımız, yatırımcımız, sanayicimiz zaman kaybediyor, üzülüyor. Bunları da birlikte aşacağız. İnsanın olduğu yerde sorun var ama sorunları çözecek olan yine insandır” dedi.

YILDIRIM bu konuda beraber çalışılacağını, daha yakın temasta olunacağını belirterek; TOBB, odalar ve ilgili bakanların her bir konuyu tek tek takip edeceğini, kendisinin de takipçisi olacağını söyledi.

Düzenlemelerin yeterince var olduğunu, asıl meselenin ise uygulamada bulunduğunu ifade eden YILDIRIM, “Uygulamaya gelince maalesef taşrada, orada burada farklı farklı durumlar ortaya çıkıyor ve bundan da sektörümüz, sizler zarar görüyorsunuz. Emin olabilirsiniz ki işimiz bundan sonra takip, daha fazla takip. Sahada ne oluyor, ne bitiyor, yukarıda alınan kararlar sahada hangi oranda uygulama imkânı buluyor. Bunları bütün bakanlarımız tek tek takip edecekler ve gereğini yapacaklardır” diye konuştu.

tobb 61c

 “Gençleri Geleceğe Hazırlayacaksınız”

YILDIRIM, şurada sanayinin daha da geliştirilmesi, yeni OSB’ler yapılması, lojistik merkezler yapılması, birtakım bürokratik engellerin ortadan kaldırılması gibi taleplerin dile getirildiğini aktararak, “Ben burada lükse yönelik, israfa yönelik hiçbir talebe rastlamadım. Hepsi kendi içinde tutarlı, hepsi de ülkeye katma değer sağlayacak, bölgeye daha fazla yatırım yapmayı temin edecek talepler. Bunlara karşı duyarsız olamayız, hiç kimse olamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin mutlak üstünlüğü olmadığına dikkati çeken YILDIRIM, “Petrolü yok, doğalgazı yok. Mukayeseli üstünlüğümüz var. Mukayeseli üstünlüğümüz ne?  Genç  nüfusumuz.  Beşeri kaynağımız. Bu bizim birçok ülkede olmayan gücümüz. Bu gücümüzü şimdi kullanma zamanı gelmiştir” dedi.

YILDIRIM, bu gücü kullanmak için gençlerin en iyi şekilde eğitimle donatılacağını ifade ederek, “Sizler de bu gençleri alıp önlerini açacaksınız, geleceğe hazırlayacaksınız” diye konuştu.

15 Temmuz Darbe Girişimi

YILDIRIM, Fettullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimini anımsatarak, şöyle devam etti; “Hepimiz beraber yaşadık, 15 Temmuz gecesi Türkiye için ikinci Kurtuluş Savaşıdır, ikinci kurtuluş mücadelesidir. Bu mücadeleyi yüzümüzün akıyla milletçe kazanmış olmanın haklı gururunu ve bahtiyarlığını yaşıyoruz. O gece herkes meydanlardaydı. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, başkanı, bütün üyeleri, yurdun her köşesinde demokrasinden yana, milli iradeden yana net bir tavır koymak suretiyle darbe girişimine kalkan hainlere en güzel cevabı verdiniz. Hepinize çok teşekkür ederiz.”

Turkish Private Sector Explained Their Problems to the Government

IX.Turkish Trade and Industrial Council was realised at TOBB Conference Hall with the hosting of President of Turkish Chambers and Exchange Union M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU and the attendance of President Binali YILDIRIM, Vise President  Nurettin  CANİKLİ, Ministry  of Economics  Nihat ZEYBEKCİ, Ministry  of Customs  and Trade Bülent  TÜFENKCİ, Ministry of Food, Agriculture  and Livestock Faruk ÇELİK as well as 365 chambers, board chairmans of exchange and council presidents.

tobb 61d

Powered by OrdaSoft!