musiad logoİş’in Kalbi MÜSİAD EXPO’da Atacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından her iki yılda bir düzenlenen uluslararası MÜSİAD EXPO’nun 16’ıncısı 9-12 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. İş dünyasının kalbinin atacağı MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port MÜSİAD ve 20. Uluslararası İş Forumu (IBF) da düzenlenecek.

 

 

musiad 61a

“İş;  Burada!” sloganıyla yatırımcılarını  büyümeye ve birlikte kazanmanın ortak  noktasında yer almaya davet eden 16. MÜSİAD EXPO, küresel iş ağları kurmak, global pazarlarda söz sahibi olmak, KOBİ’leri güçlendirmek ve etkin büyümeyi hızlandırmak üzere iş  dünyasını buluşturacak ve  B2B görüşmelerle yeni iş fırsatlarının adresi olacak.

9-12 Kasım tarihlerinde CNR EXPO’da 8 hol ile 700 şirkete ve yaklaşık 200 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapacak olan 16. MÜSİAD EXPO’da, bu yıl çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektör ziyaretçilerle buluşacak.

Özellikle üretici ve  ihracatçı firmalar için  daralan pazarlar karşısında, gelişen yeni pazarlara ulaşmak ve bu doğrultuda uluslararası fuarları kullanmak büyük önem teşkil ediyor. En güçlü  pazarlama mecralarından biri  olan  fuarlar,  rekabet gücünü kaybetmek istemeyen ve büyümek isteyen firmalar için ciddi önem arz ediyor. Bu bağlamda, MÜSİAD EXPO bu yıl daha da ön plana çıkıyor. Yurt dışından birçok ziyaretçiyi ve alım heyetini ağırlayan fuarın bu yılki hedef ülkesi; Afrika. Bu yıl Afrika pazarına yönelen MÜSİAD, Nijerya, Nijer, Gana, Fildişi ve Güney Afrika’daki işadamlarının fuarda yer almalarını sağlayarak iki ülke arasındaki ticareti artırmayı hedefliyor. MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Fuar Forum Organizasyon Komisyonu Başkanı

Burak BENŞİN, bu yıl alım heyeti programının kapsamını 35 ülkeye çıkardıklarını belirtti.  Suudi  Arabistan, Katar,  BAE, Cezayir, Türkmenistan, Etiyopya, Fas, Tunus, Nijerya, İran, Irak, Sudan, Avusturya ve İtalya başta olmak üzere hedef olarak belirlenen ülkelerdeki ticaret müşavirlikleri ile işbirlikleri yapılarak alım potansiyeli yüksek işadamlarının Türkiye’ye davet edilmesi sağlanıyor.

“Afrika İle İkili Ticaret Hacmini 10 Yılda 60 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyoruz”

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Fuar Forum Organizasyon Komisyonu Başkanı Burak BENŞİN, 2005 yılından 2015 yılına kadar Türkiye’nin Afrika ülkelerine olan ihracatının 3, 4 katına çıkarak 12,5 milyar dolar olduğunu, ithalatın ise 1,6 katına çıkarak 5,1 milyar dolar olduğunu belirtti.

Bu süre zarfında Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ikili ticaret hacminin yaklaşık 6,9  milyar dolardan 17,6  milyar dolara yükseldiğini ifade eden BENŞİN, “Biz de MÜSİAD olarak Türk ve Afrikalı iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdiğimiz bu organizasyonumuz vesilesiyle, son 10 yılda yaşanan bu olumlu gelişmelerin üzerine çıkmayı ve önümüzdeki 10 yılın sonunda, yani 2025 yılında, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ikili ticaret hacmini 60 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

musiad 61b

20. IBF (Uluslararası İş Forumu)

Müslüman işadamları arasında global iş ağı kurulması amacıyla yola çıkılarak kurulan IBF-International  Business Forum, 22 ülkeden işadamları dernekleri başkanlarından oluşan bir icra kurulu (BOG) tarafından yönetiliyor ve güvenilir küresel bir iş ağı sunuyor.

Başkanlığını T.C.   Cumhurbaşkanı’nın yürüttüğü  ve   T.C. Kalkınma Bakanlığınca koordine edilen İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin 2006 yılından bu yana “Resmi İş Forumu” olan IBF’nin, bu yılki ana oturum konusu “İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi” olarak belirlendi. İşini geliştirmek ve büyütmek isteyen ister şirket olsun, ister fikir sahibi girişimci olsun, inovasyon ve girişim merkezli dinamik ekosistemin içinde nasıl bulunacağı ve nasıl fayda sağlayacağı noktasında farkındalık sağlanması amaçlanıyor.

Üç oturumda gerçekleşecek forumun açılış konusu,  “Türkiye’nin dirençli ekonomisinin arkasındaki başarı.” Ana oturuma ek olarak üç oturum başlığı da, inovasyon ekonomisi ve yatırım ekosisteminin kurulması için gerekli olan fon, pazar başarısı ve regülasyonların önemini vurgulayan konuları kapsıyor. Yatırım almak için “Nasıl yatırım  alınır ve işinizi nasıl büyütürsünüz?”, satış  başarısı için  “Teknolojinin Ticarileştirilmesi ve  Pazar Başarısı” ve  son  olarak verimli bir  girişim ekosistemi için paydaşların görevlerini konu alan “Girişimcilik ekosistemini nasıl inşa ederiz?” başlıklı oturumlarından oluşuyor.

3. High Tech Port MÜSİAD

MÜSİAD’ın Türkiye’nin Orta Gelir Tuzağından kurtulması için ortaya koyduğu bir vizyon projesi olarak dikkat çeken High Tech Port MÜSİAD’ın üçüncüsü, T.C. Cumhurbaşkanı’nın himaye ve katılımı, T.C. Savunma Bakanlığı’nın destek ve katılımı, T.C. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın ortaklığı ve  sanayicilerin destekleriyle 9-12 Kasım tarihlerinde 16. MÜSİAD EXPO fuarı içinde ayrı bir holde düzenlenecek.

Bu yıl 20’den fazla ülkenin savunma bakanı, kuvvet komutanı, havayolu şirketleri ile Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firmaları ve Airbus Boeing, Lockheed Martin gibi önemli üretici firmaların katılacağı fuarda iş geliştirme görüşmeleri yapılacak, odak ve hedef pazarlara sıcak ulaşım ile uluslararası rekabet avantajları sunulacak.

Türkiye gemisinin istikametini işaret eden bir gelecek pusulası olarak nitelendirilen High  Tech  Port  projesiyle, Türkiye’nin teknolojik ürünleri dünya pazarları için görücüye çıkarılırken, Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firmalarının ve hedef pazarların bir  araya getirilmesi, bu  anlamda Türkiye’ye savunma ve havacılık alanında önemli kazanımlar oluşturulması amaçlanıyor.

MÜSİAD, Being the Heart of Business, will Show up at EXPO

The 16th  international  MÜSIAD EXPO which is being organised once in two years by the Independent Industrialists and Businessmen’s Association  (MÜSİAD) will be realised between  the 09th  and 12th  of November,2016 at İstanbul CNR Exhibition Center. At the same time with MÜSİAD  EXPO, where the heart of the business world will be,  high technology fair 3rd High Tech Port MÜSİAD and 20th International  Business Forum (IBF) will also be organised.

Powered by OrdaSoft!