kordsa logoKompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Açıldı

Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile Aralık 2014’te İstanbul Teknopark’ta temeli atılan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışı, Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, 

Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler SABANCI’nın  katılımlarıyla gerçekleşti.

 

 

kordsa 1a

“Şimdi En Büyük İş Akıl, Önce Akla Yatırım Yapacağız”

Başbakan Binali YILDIRIM açılış töreninde yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda Ar-Ge faaliyetlerine yeterli önem verilmediğini belirterek, “2002 sonu milli gelirde Ar-Ge payı yüzde yarım. Şimdi yüzde 1’in üzerine çıktık. Hedef 2,5-3. O zaman araştırma geliştirme tamamen devletin işiydi. Özel sektör ‘bu işe para harcanmaz’ diyordu. Akla para verme işi eskiden yoktu” dedi. O günlerden bugünlere gelindiğini anlatan YILDIRIM, “Şimdi en büyük iş akıl. Önce akla yatırım yapacağız” diye konuştu.

“İhracatımızın İçinde Yüksek Teknolojili Ürünlerin Payını Artıracağız”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ temel atma töreninde bulunduğu tesisin açılışında da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, “Sabancı Üniversitesi ve Kordsa Global’in hayata geçirdiği bu Mükemmeliyet Merkezinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.  Günümüz  iş dünyasında kompozit malzeme uygulamaları ve kompozit teknolojileri bü-

yük bir değer taşıyor. Klasik metallerden daha kuvvetli ve daha hafif olan kompozitler, havacılık, uzay, otomotiv, enerji ve teknik giyim gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Bu malzemelerin girdi olarak kullanıldığı ürünlerde çok daha yüksek katma değer meydana getiriyor. Ülkemizin bu kritik teknoloji alanında yüksek donanımlı bir Mükemmeliyet Merkezi kazanması elbette son derece önemlidir. Kompozit teknolojileriyle ilgili Ar-Ge’den üretime kadar tüm süreçlerin yürütüleceği bu merkeze çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

kordsa 1b

“Merkez Bünyesinde Birbirinden Başarılı Projelere İmza Atılacağına İnancımız Tam”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler SABANCI gerçekleştirdiği konuşmasında Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili; “Biz bu yatırımı bugünden yarına değil, bugünden Türkiye’nin gelecek 10-20-30 yılına yapıyoruz.  Çünkü biz ülkemize hep güvendik, güveniyoruz” dedi. Güler SABANCI, bu önemli yatırıma kendilerini yönlendiren ve yüreklendiren en önemli unsurun Türkiye’nin geleceğine duydukları inanç olduğunu belirterek, “Bu inancın kaynağı ise araştırmaya, yeni teknolojiye verilen önem ve somut desteklerdir” dedi.

Son yıllarda hükümetin ve ilgili kurumların inovasyon ve girişimciliğe olan desteğiyle bu inancın daha da güçlendiğini vurgulayan SABANCI, özellikle inovasyona desteğin son 10 yıldır hükümet tarafından artarak devam ettiğini kaydetti.

SABANCI, sağlıklı ürünlerin ortaya çıkması için ihtiyaç duyulan altyapıyı teknoparkların  sağladığını, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ana ortaklığında kurulan İstanbul Teknopark’ın havacılık, savunma ve denizcilik sektörlerine odaklandığını dile getirdi.

kordsa 1c

Merkez İçin 100 Milyon Liralık Yatırım Yapıldı

Havacılıktan otomotive kadar birçok sektörde dönüşüm yaratan, yüksek teknoloji ürünü kompozit malzemeleri alanında faaliyet gösterecek Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi için 100 milyon liralık yatırım yapıldı.

Bu merkezde Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Kordsa Global üretim mühendisleri geleceğin teknolojisi olarak da adlandırılan kompozitin Ar-Ge ve üretim süreçlerinde birlikte çalışacak.

Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi; bu merkezde birlikte araştırmanın ve üretmenin getireceği güçle, Türkiye’nin yeni yüksek teknoloji üssü olmayı hedefliyor. Merkez, dünyanın sayılı test merkezlerinden ve Avrupa’nın  sayılı kompozit üreticilerden biri olarak faaliyet gösterecek.

15 bin metrekare kapalı alan ve 3 bin 350 metrekare laboratuvar altyapısının yer alacağı Merkez, Türkiye’de temel araştırmadan prototip parça ve ara mamul üretimine kadar geniş bir uzmanlık yelpazesinde hizmet verecek.

Merkezde kompozit malzeme teknolojileri alanında lisansüstü eğitim, temel araştırma, uygulamalı araştırma, ürün geliştirme, kuluçka hizmetleri, ara mamul üretimi, prototip parça üretimi ve ticarileştirme faaliyetleri de gerçekleştirilecek.

Doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılar, öğretim üyeleri, kuluçka firmaları, araştırmacılar, üretim mühendisleri ve teknisyenleri aynı çatı altında bir araya gelmiş olacak.

Perfectionism    Center   Has   Been   Opened   For   Composite Technologies

Opening ceremony of Perfectionism Center of Composite Technologies, which  was realised with  the collaboration of Kordsa Global and Sabancı University has been made in December, 2014  at İstanbul Teknopark with the attendance of President Binali YILDIRIM, Ministry of Transportation, Maritime, and Communication Ahmet ARSLAN, Ministry  of Development  Lütfi  ELVAN, Ministry  of National Defense Fikri IŞIK, and Board Chairman and Founding Chairman of the Board of Trustees of Sabancı University Güler SABANCI.

kordsa 1d

Powered by OrdaSoft!