sisecam logo

Şişecam Türkiye’de Yeni Bir Yatırım Yapmak İçin Alman PD Group İle Görüşmelere Başladı

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, Almanya merkezli PD Group ile Türkiye’de ortak yeni bir cam elyaf tesisi yatırımı gerçekleştirmek amacıyla görüşmelere başladı.

 

sisecam alman 2

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet KIRMAN, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, başta otomotiv ve tekstil olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafının özellikle son dönemde rüzgâr enerjisi, elektronik, havacılık, uzay ve savunma sanayileri açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Türkiye’de gelişmesinde öncü rol üstlendiğimiz kompozit sektörünün temel girdilerinden olan cam elyafı üretimini stratejik bir alan olarak görüyoruz. Yüksek teknolojili ürünlerde farklılık yaratmayı ve yeni işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi  amaçlıyoruz. Bu doğrultuda; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da 9 tesisle cam elyafı üretimi gerçekleştiren PD Group ile sinerji yaratacak bir işbirliği için görüşmelere başladık” dedi.

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, cam, demir-çelik, alüminyum, çimento gibi ağır sanayilere yönelik refrakter (ısıya dayanıklı malzeme) üretiminde  140 yılı, cam elyafı üretiminde ise 40 yılı aşan tecrübeye sahip olan Almanya merkezli PD Group ile Türkiye’de ortak yeni bir cam elyaf tesisi yatırımı gerçekleştirmek amacıyla karşılıklı görüşmelere ve değerlendirmelerin yapılması için gerekli çalışmalara başladı. Türkiye’nin tek cam elyaf üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, bugün Avrupa’nın en büyük yedinci, dünyanın ise en büyük 12’nci cam elyaf üreticisidir.

“Ülkemiz İçin Değer Yaratmayı Sürdürüyoruz”

Prof. Dr. Ahmet KIRMAN, topluluğun ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Topluluğumuz gerek yeni yatırımlar gerekse ortaklık ve satın alma hamleleriyle büyürken, ülkemiz için değer yaratmayı sürdürmektedir. Kompozit sektörünün temel girdilerinden olan cam elyafı alanında stratejik işbirliği fırsatlarını değerlendirme aşamasındayız. Bu doğrultuda; PD Group sinerji yaratacak bir işbirliği için görüşmelere başladık. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da 9 tesisle cam elyafı üretimi gerçekleştiren PD Group ile başlatılan görüşme ve değerlendirmelerin en kısa zamanda tamamlanarak sonuçlandırılmasını hedefliyoruz.”

 “Şişecam Kompozit Sektörünün Gelişmesinde Öncü Rol Üstlenmiştir”

Şişecam Topluluğu’nun 1974 yılından beri kompozit sanayinin temel girdilerinden olan cam elyafı üretimi gerçekleştirdiğini belirten Ahmet KIRMAN, şöyle devam etti: “Şişecam bugün ülkemizde 1,3 milyar Euro’luk (4,1 milyar TL) bir hacme ulaşan kompozit sektörünün gelişmesinde öncü rol üstlenmiştir. Başta otomotiv ve tekstil olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafı özellikle son dönemde rüzgâr enerjisi, elektronik, havacılık, uzay ve savunma sanayileri açısından büyük önem taşımaktadır. Çelik, ahşap, alüminyum gibi konvansiyonel malzemelere alternatif olarak her geçen gün kullanım yelpazesi genişleyen kompozit malzemelerin ileriye dönük gelişim potansiyelleri doğrultusunda, stratejik gördüğümüz cam elyafı alanında yüksek teknolojili ürünlerde farklılık yaratmayı ve yeni işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi  amaçlıyoruz. PD Group ile ülkemizde ortak yeni bir cam elyaf tesisi yatırımı gerçekleştirmek amacıyla başlattığımız görüşmeler de bu çalışmalar kapsamındadır. Sektörlerinde öncü ve tecrübeli iki şirketin bu ortaklığı hayata geçirmeye karar vermesi durumunda; teknoloji, kapasite ve kaynak verimliliği konularında sinerji yaratılırken, yüksek katma değerli ürün yelpazesinin de genişlemesi hedeflenmektedir. ”

Şişecam Started Negociating With German PD Group In Order To Make A New Investment In Turkey

Şişecam Group, which is a global player in all of the basic areas of glass like sheet glass, household glassware, glass packaging, and glassfibre, started negociating with German based PD Group in order to realise a new joint investment in Turkey for establishing a glassfibre facility.

Powered by OrdaSoft!