reed tuyap logo“Fuarımız, Ülkemizin Güçlü Sektörlerini Temsil Ediyor”

Reed Tüyap Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Fatih ÖZMERT 8 - 11 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen Avrasya Pencere, Cam ve Kapı 2017 Fuarı’na dair röportaj sorularımızı yanıtlayarak görüş bildiriminde bulundu. 

 

 

 

reed tuyap 64a

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı olan Avrasya Pencere, Cam ve Kapı 2017 Fuarı’na dair kapanış değerlendirmesinde bulunur musunuz?

Avrasya Pencere fuarımız, geçmiş yıllarda olduğu gibi Kapı, Cam fuarları ve Alüminyum Özel Bölümü ile birlikte eşzamanlı olarak 12. salonda, yaklaşık 120 bin metrekarelik brüt sergileme alanı üzerinde, 24 ülkeden 585 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla, sektör dernekleri PÜKAD, PÜKAB ve GALSİAD destekleri ile gerçekleşti. Ekonomik sıkıntılara rağmen fuara yoğun ziyaretçi ilgisi olması, özellikle yabancı ziyaretçi sayısındaki ciddi artış katılımcıların keyifli ve verimli bir fuar geçirmesini sağladı. Anketler ziyaretçilerin yüzde 62’sinin fuar sırasında ve sonrasında sipariş verdiğini gösteriyor. Tüm ziyaretçilerin yüzde 13’ü 100.000 doların üzerinde sipariş verdiklerini belirtiyor. Katılımcılarımızın % 93’ünün gelecek yıl fuara kesinlikle katılım göstereceğini belirtmiş olması da, tüm bileşenler için başarılı, verimli ve kazançlı bir fuar geçirdiğimize işaret ediyor. Fuar sırasında ve sonrasında yaptığımız değerlendirmelerde de katılımcılarımız ve fuarlarımızı destekleyen sektör dernekleri memnuniyetlerini dile getirdiler. Fuarımız ülkemizin güçlü sektörlerini temsil ediyor. Bu yıl fuarda pek çok yeni ürün lansmanı ve eğitici seminerler de gerçekleştirildi. Dinamik, güçlü ve her yönüyle zengin bir fuar geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Bu yıl hedef pazar olarak Rusya seçilmişti. Yansımaları hakkında neler söylemek istersiniz?

Rusya, sektör ve katılımcılarımız için çok önemli bir pazar. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl ülkelerimiz arasında yaşanan krizden dolayı buradan neredeyse hiç ziyaretçimiz olamadı. 2017 fuarı için Rusya’yı odak ülkesi seçmemizin sebebi bu önemli pazardan alıcılar ile arayı soğutmamaktı. Tüyap Moskova Ofisi ve Oknamedia işbirliği ile uzun süreye yayılan etkili bir tanıtım gerçekleştirildi. Bu çabalar sonucunda en çok ziyaretçi gelen ilk 10 ülke arasında Rusya’yı görmek bizi ve tabi katılımcılarımızı da çok mutlu etti. Önümüzdeki dönemde de yine önemli pazarlar için odak ülke uygulamasını sürdürmeyi planlıyoruz.

Fuar organizasyonu kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bilgi verir misiniz?

Düzenlediği eğitimlerle dünya cam endüstrisinin gelişimine önemli katkı sağlayan ve cam uygulamalarında yeni trendleri ve teknolojileri tüm dünyaya tanıtan Glass Performance Days organizasyonu 2015’ten beri Avrasya Cam fuarımızda eğitim seminerlerinin İstanbul ayağını gerçekleştiriyor. Bu yıl ilk defa iki güne yayılan bir program ile cam ve yapı endüstrisi profesyonellerinin katılım gösterdiği, “Mimarlar ve Tasarımcılar için Cam” ve “Cama Değer Katmak” konulu seminerler gerçekleştirdiler. Avrasya Pencere fuarı bacağında ise Alüminyum Özel Bölümü kapsamında, GALSİAD ve FSMVÜ bünyesinde yer alan ALUTEAM organizasyonu ile “Dünden Bugüne Alüminyum” konulu panel yer aldı. Fuara değer katan bu etkinlikleri gerçekleştiren organizatörlere ve sponsorlara da ayrıca teşekkür ediyoruz. Her iki etkinlik de hem katılımcılarımız hem de ziyaretçilerimiz için eğitici, aydınlatıcı ve fuar deneyimini zenginleştiren unsurlar.

reed tuyap 64b

Alternatif fuar organizasyonları ile kıyaslandığında hangi detaylara vurgu yapmak istersiniz?

Avrasya Pencere, Kapı ve Cam; dünyanın bu alanda ikinci büyük fuarı konumundadır. Hem katılımcı sayısı, hem ziyaretçi sayısı, hem de sergileme alanı bakımından bu yeri hak eden bir fuar. Pencere, kapı, cam ve alüminyum sektörlerimiz tüm dünyada rekabet edebilecek kalitede üretim yapıyorlar. Pencere endüstrisinde Almanya ile rekabet edecek seviyedeyiz. Düz cam üretiminde Avrupa’da 2, dünyada 5’inci sıradayız. Profil üretim ve işleme makineleri ve cam işleme makineleri alanında çok önemli yerli üreticilerimiz var. Bunun yanı sıra; Türkiye pazarında yer almak isteyen çok önemli yabancı pencere, profil, aksesuar, cam işleme makinesi firmaları fuarımızda yer almaktalar. Tüm bu avantajları doğru fuar kurgusu ile bir araya getirip, Tüyap Fuarcılık ve Reed Exhibitions’ın tecrübelerini üzerine koyduğumuzda dünya çapında sektörün en önemli fuarlarından biri ortaya çıkıyor. Tabi ki kısa vadede bu konumumuzu koruyup gelecekte dünyanın bir numaralı fuarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun için katılımcı ve ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren, verimli, kaliteli fuarlar organize etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Fuar organizasyonlarının yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını artırmak isteyen katılımcılar için önemli bir ticari platform olduğunu düşünürsek; katılımcı bazında beklentiler karşılanabildi mi?

Bu yılın en çok dikkat çeken özelliği yurt dışı ziyaretçilerin fuara beklenenin çok üzerinde ilgi göstermesi oldu. 97 ülkeden 7.583 uluslararası sektör profesyoneli fuarı ziyaret etti. Geçen yıl ile karşılaştırdığımızda % 23’lük çok belirgin bir artış görüyoruz. Toplamda ise, dört gün boyunca 61.129 ziyaretçinin fuara giriş yaptığını kayıt ettik. Toplam ziyaretçi sayısı da geçtiğimiz yılın yüzde 6 üzerinde. Yurt dışı ziyaretçilerin coğrafi dağılımını incelediğimizde ilk sırada yüzde 34 ile Doğu Avrupa ve Balkanlar’ı görüyoruz. Sonra sırasıyla, Batı&Orta Asya ve Kafkasya bölgeleri, Ortadoğu, Afrika ve Batı Avrupa var. En çok ziyaretçi gelen ülkeler ise İran, Makedonya, Bulgaristan, Irak, Kosova, Rusya, Ukrayna, Cezayir, Romanya ve Sırbistan. Araştırma sonuçları ziyaretçilerin % 75’ini üst düzey yöneticilerin oluşturduğunu ve yüzde 20’lik bir kesimin temsilcilik ve bayilik arayışıyla fuara geldiğine işaret ediyor. Alım heyeti organizasyonumuz kapsamında 28 ülkeden firma yetkililerini davetlimiz olarak fuara getirdik ve ağırladık. Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Mısır, Gürcistan, Almanya, Irak, İtalya, Ürdün, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Makedonya, Moldova, Fas, Filistin, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Tacikistan, İspanya, Tunus, Ukrayna ve İran’da tanıtım çalışmalarımız oldu ve bu ülkelerden çok sayıda firma fuara ticaret yapmak üzere geldi. Daha önce de belirttiğim gibi fuarın en çok konuşulan tarafı yoğun yurt dışı ziyaretçi ilgisiydi. Bu fark edilir artış katılımcılarımızın memnuniyet oranlarına da yansımış gözüküyor.  

reed tuyap 64c

Katılımcı firmalar ayrıca Amerika, Brezilya, İtalya ve İngiltere’den sektör profesyonellerini görmek istediklerini ifade ediyor. Önümüzdeki yıl böyle bir çalışma sergilenebilir mi?

Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa, Belçika, Avusturya, İspanya, Portekiz ve İsviçre gibi Batı Avrupa ülkelerinden sektör profesyonellerinin 2017 fuarımızı ziyaret ettiklerini kayıtlarımızda görüyoruz. Ayrıca ABD, Brezilya, Meksika,  Kolombiya ve Arjantin, Kuzey-Güney Amerika kıtalarından ziyaretçi gelen ülkeler. Ne yazık ki son iki yıl içerisinde, güvenlik konusundaki endişeler, siyasi anlaşmazlıklar gibi kontrolümüz dışında faktörlerin etkisi ile özellikle orta, batı ve kuzey Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısı istediğimiz oranların altında kaldı. Bu ülkelere yönelik tanıtım çalışmalarımızı artırıyoruz, özellikle dijital reklam kampanyalarımızı bu bölgelere yoğunlaştırıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Bir kez daha fuar katılımcılarımıza, değerli sektör derneklerimize ve fuara ilgi gösteren ziyaretçilerimize fuarlarımıza verdikleri destekten ötürü teşekkür etmek istiyorum. Çok değerli ALU&Art ve Win&ART Proje Dergileri yönetim ve ekibine de saygı ve sevgilerimizi iletiyoruz.

“Our Fair Represents Our Country’s Strong Sectors”

Tüyap Vice General Manager Fatih ÖZMERT responded to our interview questions regarding Eurasia Window, Glass and Door 2017 Fair held between 8 - 11 March 2017.

Powered by OrdaSoft!