alufix logo“24 Saat Esasına Göre Non-Stop Üretim Yapan Alufix; Yeni Üretim Hedef ve Vizyonunu Oluşturuyor”

İtalyan Genius Group firmasının Türk ortağı Alufix markasının Genel Müdürü Makine Mühendisi Onur ÜTÜCÜ röportaj sorularımızı yanıtlayarak; Genius Group ve ortağı olduğu Genius Turkey (GTR Yapı Teknolojileri) firmalarının vizyonu ile ilerleyen yıllar içinde ihracat noktalarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

2017 planlarını açıklayan Onur ÜTÜCÜ, yeni ürünleri dikkatlere sundu.

 

 

 

alufix 61a

Markanızın kuruluş tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?

Alüminyum Mimari Teknolojiler; panjur ve sineklik sektörünün önemli firmalarında genel müdür olarak görev alan, 22 yıllık çalışma hayatının 15 yılını panjur, sineklik sektöründe geçirmiş Makina Mühendisi Onur ÜTÜCÜ’nün kuruculuğunu yaptığı bir firmadır.

Markamız 2011 yılında aksesuar alanına yatırmalarını yönlendirmiş, toplam 2 milyon TL yatırım ile makine ve kalıp parkurunu genişletmiş, şu anda sineklik ve panjur sistemlerinin hemen her aksesuarını  bünyesinde üretebilen bir markadır. Sektör son 5 yıl içerisinde  mali ve siyasi krizlerin gölgesinde olmasına rağmen, hızlı bir büyüme ve yatırım dönemini başarıyla atlatarak pazarlama ve dağıtım kanalları konusunda hızlı bir gelişim gösteren markamız, son dönemde ihracat ayağını da sineklik sistemlerinde 10 yıldır kurduğu düzen ve devamlı hizmet desteğiyle oluşturma çalışmalarına başlamış ve bu konuda büyük gelişim göstermiştir. 24 saat esasına göre non-stop üretim yapan Alufix; her türlü panjur ve sineklik sistemleri aksesuarlarını imal edebilecek teknolojik alt yapıya sahip olarak, Ankara, Kayseri, İstanbul ve Antalya gibi şehirlerde hızla gelişimini sürdürmektedir. Alufix, İzmir Sarnıç’ta 1.500 m² kapalı alan olmak üzere toplam 2.500 m²’lik üretim tesislerinde 35’in üzerinde çalışanı ve geniş araç filosu ile hizmet vermektedir.

alufix 61b

Pazara nasıl girdiniz?

Hali hazırda bu pazara sineklik sistemleri üreten bir grup markası olmamızın verdiği destek ve bilgi birikimi ile giriş yaptık. 2002 yılında sektörün öncü firmalarından birinde Teknik İşler Müdürü olarak hizmet vermemiz, bizim pazardaki tanınırlığımızı ve difüzyonumuzu  ileri mertebelere taşıdı. Verdiğimiz kaliteli ve uygun fiyatlı hizmet ile bu difüzyonu daha da ilerilere taşımak, ihracat pazarlarımızı geliştirmek ana hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Yeni ürün ve hizmetler planlıyor musunuz?

Ürünlerimiz oturmuş ve kabul görmüş ürünler olmakla beraber; grup şirketlerimizin de İtalyan Genius Group ortaklığı olması, geçmiş çalışma dönemlerimizde sürekli ve düzenli yurt dışı fuar ve seyahatlerine katılmamız, panjur ve sineklik alanındaki yenilik taleplerini sürekli toplama imkânını bize sağlamaktadır. Bu imkân ile bizler sürekli ürünlerimizi geliştirmekte ve lüks panjur ve sineklik sistemlerini dizayn ederek müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. Tüm metal ve plastik aksamlar tarafımızdan üretilmektedir.

Öncelikle sistemimize bu yılsonundan itibaren perde, pergola ve tente sistemlerinde kullanılan borular ve sistem ekipmanlarını katmakta olduğumuzu anlatarak başlamak isterim. Çeşitli motorlara uygun adaptör ve switch yüzükleri, boru başları üretim planına alınmış olup, sektörün önde gelen üretici firmaları ile işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.

Elbette yakın tarihte motorlu sineklik ve perde sistemlerinin de İtalya’daki fabrikalarımız yerine Türkiye’de üretimini gerçekleştireceğiz.

Şu anda en yeni ürünlerimizden biri olan sert askı ve askı kilitleri çelik yaylı olarak pazara sunuyoruz. Bu ürünler 2 bakla 3 bakla veya 4 bakla olarak kullanılabiliyor. 39, 41, 45, 55, 56’lık panjur lamellerinde ve 40’lık 60’lık panjur borularında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Askı kilit takılan bir panjurda en önemli üç kazanım vardır. 1’incisi panjur alttan zorlanma ya da levye ile yukarı kaldırılamaz. 2’ncisi lamel terse katlanarak askı kafasını kıramaz. 3’üncüsü hassas tork kontrollü engel tanımalı motorlarda zorlanmanın motora aktarılması mükemmel bir seviyede gerçekleşir.

77’lik kepenk sistemlerinde de sert askı imalatına 2017 başı itibari ile geçeceğiz. Bunu da diğer sayılarınızda sektörümüzle paylaşacağız.

alufix 61c

Üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Üretim kapasitemizi 2015 yılı itibari ile 2014 yılına göre 2 katına çıkarmıştık. 2016’da ise 2017 yılı başına kadar bu kapasiteyi bir kez daha katlamak hedefi ile makina kalıp ve otomasyon yatırımlarımızı sürdürmeyi  planlamaktayız.

Markamız; şu an itibari ile ayda 5 milyon adet panjur tapası üretebilmekte, çelik askı gibi en çok kullanılan ve tercih edilen ürünlerimizi ise günde 12.000 adet, ayda 260.000 adet üretim kapasitesi ile çözüm ortaklarımıza sunmaktadır.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

İçinden geçmekte olduğumuz karışık ve zor dönemden memleketimiz ve sektörümüzün başarı ile çıkıp; ülkemizin daha müreffeh yarınlara  kavuşması dileğiyle; azimle çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. İlginize teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar temenni ediyoruz.

“Alufix which Makes Non-Stop Production on a 24 Hour Basis, is Establishing New Production Target and Vision”

Onur ÜTÜCÜ, who is a machine engineer and the General Manager of Alufix brand, being the Turkish partner of Italian Genius Group, has asnwered our questions at the interview we held with him and he stated that they are aiming to increase export points in the coming years with the vision of    Genius  Group  and  their  partner  Genius Turkey  (GTR Construction Technologies).Onur  ÜTÜCÜ, who  declared  their  plans  for  year  2017, introduced their new products for attention.

Powered by OrdaSoft!