torex logoTorex A.Ş.’den Pazara Yeni Ürün Müjdesi

Torex A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat KARABULUT gerçekleştirdiğimiz söyleşide; üretimine yeni başlamış oldukları ürün detayları hakkında bilgiler verdi.

 

 

torex 61a

Üretimine yeni başlamış olduğunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle alüminyum sektöründe kullanılan 90’lık ve 45’lik birbirine geçmeli ön-arka kutu üretiyoruz. Üretim yoğunluğumuzu galvaniz saç kullanarak piyasaya sunuyoruz. 165 mm’den başlayan panjur kutularından 400 mm’ye kadar kullanılan kepenk kutusunun üretimine başladık. İstenilen ebat ve uzunlukta kutu üretebilmekteyiz. Ayrıca tesisimiz içindeki statik toz boya tesisimizde istenilen renkte kutu üretebilmekteyiz. Ölçülerimiz 3/3,5/4/4,5/5/5,5/6  metre olmakla beraber, istenilen uzunlukta da kutu üretebilmekteyiz. Örneğin müşterimiz özel olarak 324 cm ister ise bu ebatı müşterilerimize sağlayabilmekteyiz. Ancak minimum sipariş miktarını 40 adet olarak belirledik.

Üretime ne zaman başladınız?

Şubat ayı itibariyle makinelerimizin  ithalatını tamamladık. Ancak, müşterilerimize iyi hizmet verebilmek için makinelerimizin kalibrasyon işlemlerini Mart ayında tamamladık. Ardından 4 ay süren Ar-Ge çalışmalarımız oldu. Ürünlerimizin lansmanını yapmadan bünyemizde çeşitli sac kalınlıkları kullanarak  ve çeşitli sertlikte birçok fabrikanın galvaniz saclarını denedik. Hammaddemize karar verdikten sonra müşterilerimizin karşılaşabileceği sorunları kendi bünyemizde test ettik. Çeşitli uzunlukta kutular üreterek galvaniz sac kalınlığımıza karar verdik. Yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışması sonucunda Ağustos ayı itibariyle tespit etmiş olduğumuz özellikteki galvaniz sacı stoğumuza indirdik. Eylül ayı itibariyle de seri üretime başlamış olduk. Kutumuzun Ar-Ge süreci içerisinde Türkiye çapında belirlemiş olduğumuz 15 adet müşterimize numune bazlı örnekler gönderip onlarında fikir ve düşüncelerini dinledik.

Müşterileriniz ne gibi sorularla sizlere dönüş sağladı?

Açıkçası genel anlamda soruları paslanma idi. Bizler ise Ar-Ge süreci içerisinde en fazla bu konu üzerinde durduk. Mart ayından beri çeşitli fabrikalardan almış olduğumuz numune sacları metal iş sanayi sitesindeki tesisimizin önünde biriktirdik. 4 aylık geçen süre içerisinde sacların paslanmadığını denetlemiş olduk. Bizler zaten ürünlerimizi Türkiye’de üretilen kaliteli bir sac fabrikası ile üretmeye karar verdik. Saclar boyasız olmasına rağmen paslanma sorunuyla hiçbir zaman karşılaşmadık. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de uzun yıllardır galvaniz sacdan üretilmiş lamel kullanılmaktadır. Sürekli hareket eden lamellerde dahi paslanma sorunuyla karşılaşılmadığını biliyoruz. Üretmiş olduğumuz kutu ise sabit halde duran, hareket etmeyen bir sistem olduğu için paslanma önyargısı bizler için zaten anlamsız geliyordu.  Ancak biz üstümüze düşen görevi yerine getirerek kendimizi de test etmiş olduk.

torex 61b

Paslanmanın dışında başka soru yöneltildi mi sizlere?

Diğer bir konu ise ön kutuda yaşanabilecek defarmasyon yani piyasa deyimi ile bel vermek. Üzerinde en çok durduğumuz konu buydu. Bilindiği üzere galvaniz sacın birçok değişik sertlik derecesi bulunmaktadır.  Ar-Ge çalışmalarımız hammaddemizin sertlik derecesine karar vermek içindi. Hatta sertlik derecesine karar verdikten sonra rollforming makinemizle iki adet topu değiştirmek zorunda kaldık. Ayrıca Almanya’dan sacın sertlik derecesini gösteren makine sipariş ettik. Depomuza giren her sacın sertlik derecesini kendi bünyemizde ölçebiliyoruz. Bu şekilde almış olduğumuz önlemlerle bel verme sorununu % 100 çözüme ulaştırdık.

Kullanmış olduğumuz kaliteli sacın yanı sıra ürünlerimizi çok kaliteli bir boya ile boyamaktayız. Özellikle ürünlerimizi kendimiz boyayabilmek için 7 metrelik toz boya tesisimizi hayata geçirdik. Kullanmış olduğumuz boya piyasanın da kabul ettiği çok iyi bir markanın silikon bazlı dış cephe boyasıdır. Bu şekilde içimiz daha rahat olarak müşterilerimize ürünlerimizi sunmaktayız.

Ürünlerinize çok güvendiğinizi görüyoruz. Üretmiş olduğunuz kutunun eksi yönleri de mevcuttur. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Bizler zaten her zaman müşterilerimizi en iyi şekilde bilgilendirmekle görevliyiz. Bence ilk olarak kutunun ağırlığından bahsetmeliyiz. Üretmiş olduğumuz ürün galvaniz olduğu için diğerlerine göre ağır olacaktır. Aslında bilinenin aksine 6 metrelik arka kutumuz 25 kg’dır. Sanırım bunun çok yüksek bir değer olduğunu düşünmüyorum.  Kutularımızın artı yönlerini anlattıkça müşterilerimizin ağırlık konusunda  daha anlayışlı olacaklarını düşünüyorum.

Diğer bir eksi ise, galvaniz kutunun belirlenen ölçüde kesilmesidir. Bildiğiniz gibi alüminyum kutuyu kesebilen makineler piyasada mevcut. Bizler zaten en başından beri bu sorunlar ile karşılaşabileceğimizi biliyorduk. Makinelerin siparişini verdiğimiz ilk günden beri yaklaşık 7 aydır Ar-Ge sürecimiz içerisinde de galvaniz kutu kesebilen makine üzerine çalıştık. Kendi tesisimizde de üç aydır denemesi devam eden galvaniz kutu kesme makinemizi piyasaya sunacağız. Yıllık belirlediğimiz miktar üzerindeki  satışlarımızda bu makineyi müşterilerimize ücretsiz vereceğiz. Bu ikisinin dışında üretmiş olduğumuz kutuların herhangi bir eksisi yoktur. Zaten birinin çözümüne ulaştık.

Üretmiş olduğunuz kutuların artı yönlerine değinir misiniz?

Bence  ilk  olarak  özellikle alüminyum ön kutunun üretiminden sonra yüklenmesi, nakliye süreci içerisinde ve müşteri kendi deposuna indirirken ön kutu yüzeyinde ezilmeler ve eğilmeler olmaktaydı. Galvaniz doğası gereği ve kullanmış olduğumuz hammaddenin sertliğinden ötürü hiçbir müşterimiz ön kutuda böyle bir sorunla karşılaşmayacaktır. Sertlik derecesi yüksek olan kutularımız ile bu fire oranını neredeyse ‘0’a indireceğiz. Diğer bir artısı galvaniz kutu daha ucuz olduğu için boy malzemeleri kesilen firenin TL karşılığı çok komik rakamlar olacaktır. Alüminyum kepenk üreticileri kutudaki fire değerlerinden çok şikâyetçilerdi. Biz bu rakamı dikkatten kaçıracak kadar ufak miktarlara indirmiş bulunmaktayız. En önemli artısı da tabi ki fiyat. Ürünlerimizi en iyi rakamlar ile müşteriyle buluşturmayı planlıyoruz.  Artık alüminyum kepenkçiler, çelik kepenkçilerin kullanmış olduğu kutu fiyatı ile neredeyse aynı fiyata kutularını mal edebilecekler.

torex 61c

Satış politikanız hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Bilindiği üzere biz motor ithalatçısı bir firmayız. Türkiye’de 5 yıldır motor ithal eden ve toptan satan bir firmayız. Müşterilerimiz iyi bilir ki biz ilk günden beri her şehirde 1 müşteri anlayışıyla ilerledik. Bilinirliğimiz gün geçtikçe artsa da hiçbir zaman bir şehirde iki müşteriye mal vermedik. Birçok şehirde firma küçük olsa da bizim yanımızda olan bizimle yürüyen hiçbir firmaya yanlış yapmadık. Her zaman satmış olduğumuz ürünlerin arkasında durduk. Hiç bir müşterimizi mağdur etmeden arızalı ürünlerimizle bire bir değiştirdik. Bu arada şunu da ifade etmeliyim ki; 5’inci yılın ardından  depomuzdaki arızalı ürünlerin binde birin altında olduğunu söylemek gurur veriyor. Aynı şekilde üretmiş olduğumuz ürünlerle de aynı satış politikasını izlemekte kararlıyız. Aynı satış politikası ile her şehirde 1 müşteri politikamızı bozmayacağız. Ayrıca her zaman olduğu gibi satmış olduğumuz ürünlerin sonuna kadar arkasında duracağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizler Torex A.Ş. olarak her zaman müşterisinin yanında olan bir firmayız. Hiç bir müşterimize bayilik baskısı yapmayan, her zaman onların ticari çıkarlarını gözetleyen bir firmayız. Amacımız yine müşterilerimizin ticari çıkarlarını gözetleyerek piyasadaki rekabet şartlarında onlara en kaliteli ve en iyi ürünü ulaştırma çabasındayız. Yeni başlamış olduğumuz bu üretimde de müşterilerimizin desteklerini bekliyoruz. Ancak onların destekleri olabilirse biz yeni yatırımlar ve yeni planlar yapabiliriz. Kepenk sektörüne yönelik birçok ürünün üretimini planlamaktayız. Ancak üretmiş olduğumuz ilk ürün ile destekleri de hissedebilirsek heyecanımız artacak ve planlamış olduğumuz üretimleri en kısa zamanda hayata geçirme çabası içinde olacağız.

Good News from Torex A.Ş. about the Launch of a New Product to the Market

Board Chairman of Torex A.Ş., Ferhat KARABULUT has given information about the details of product which they have newly began to produce, in the interview we held with him.

Powered by OrdaSoft!