ozkan aksesuarÖzkan Aksesuar 4 Kıtaya İhracat Hedefini Gerçekleştirdi

Özkan Aksesuar Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh ÖZKAN gerçekleştirdiğimiz söyleşide 2006 yılından itibaren kendi imalatları olan BAB Sürme ürün gruplarını üretmeye devam ettiklerini ifade ederek; “2010 yılından bu yana hem kendi ürünlerimizi, hem de bayisi olduğumuz markaların ürünlerini 4 kıtada 20’ye yakın ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

 

ozkan 61a

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

20 yılı aşkın bir süre önce aksesuar toptancısı olarak sektöre adım attım. 2001 yılında kurmuş olduğum Özkan Aksesuar firması ile bu tarihten itibaren çeşitli yabancı markaların Türkiye bayiliğini yapmakta ve buradaki yerli üreticilerin ürünlerini satmaktayız. 2006 yılından itibaren kendi imalatımız olan BAB Sürme ürün gruplarımızı üretmeye başladık. 2010 yılına kadar ürün yelpazemizi genişleterek PVC sürme aksesuarlarının yanında ahşap ve alüminyum profiller için de sürme aksesuarlarını ürettik. Sektörümüzün ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan ürün yelpazemizin tamamlanmasının ardından yurt dışına açılmaya karar verdik. 2010 yılından bu yana hem kendi imal ettiğimiz ürünlerimizi, hem de bayisi olduğumuz markaların ürünlerini 4 kıtada 20’ye yakın ülkeye ihracatını gerçekleştiriyoruz.

2016 yılı başında planladığınız hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi? 2017 yılı hedef ve projelerinize değinir misiniz?

2016 yılı için hedeflediğimiz ihracat ve satış rakamlarımızı tutturduğumuzu söyleyebiliriz. 2016 yılı başında koyduğumuz 4 kıtaya ürün satma hedefimizi Amerika ve Afrika kıtalarına da ürün satarak tutturduk. Rutin olarak 4 kıtaya satışlarımızı devam ettiriyoruz. Şu anda satışlarımızın % 65’i gibi bir oranı ihracata yönlendiriyoruz.  Süregelen başarımızı tekrar etmek ve geçen yılın üzerinde  bir rakama ulaşabilmek adına 2017 yılı için planlamalarımız ve çalışmalarımız devam etmektedir.

İhracat yapıyor olmanızın en büyük avantajı nedir?

Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut durum ve iç pazardaki sektörel daralma bizi ihracat yapmaya sevk etti. İhracat yapmanın en büyük avantajı ürünlerimizi değerinde satıyor ve ödemesini nakit alıyor olabilmemizdir. 2010 yılında ihracata başlamamızın akabinde Çağlayan’daki eski yerimiz küçük gelmeye ve yükleme problemleri yaşanmaya başlamıştı. Bunun üzerine kendimize daha uygun daha büyük bir yer baktık. 2012 yılı başlarında Yenibosna Doğu Sanayi Sitesi’nde kendi mülkümüzü edindik.

ozkan 61b

Yenibosna Doğu Sanayi Sitesi’ndeki yeni yeriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2015 yılı başında şu an içinde bulunduğumuz Doğu Sanayi Sitesi’ndeki yeni yerimizde yenileme çalışmaları yaparak yılsonunda yaklaşık 1.000 m² kullanım alanında çalışmalarımıza başladık. Taşınma ve yeniden yapılanma sonrasında 2017 yılı hedef çalışmaları doğrultusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. 2017 yılında yeni yerimizin bize sağladığı alan ve lokasyon imkânlarıyla ihracatımızı artırarak satış rakamlarımızı yükseltmeyi planlamaktayız. Dolayısı ile daha çok firma ve ülkeye hizmet etmeyi ilke edinmiş bulunmaktayız.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Sektörümüzün en önemli yayın kuruluşu dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Projeyi takip ediyor, başarılı ve etik yayın ahlakınızı takdir ediyor, şahsınız ve değerli ekip arkadaşlarınızı tebrik ediyoruz.

“Özkan  Accessories’  has Realised  Their Export  Targets  in 4 Continents”

Board  Chairman  of  ‘Özkan Accessories’  Ferruh  ÖZKAN has  stated  in the interview we held with him that they continue producing BAB sliding product groups, being their own production, since year 2006 and he said: “Since 2010 we are marketing, selling, and exporting both our products and the products of brands of which we are the dealer in nearly 20 countries in 4 continents”.

ozkan 61c

Powered by OrdaSoft!