yorglas logo“Rekabet; Fiyat İndirimi, Uzun Vadeler Değil, Daha Yenilikçi Ürünler Sunabilmektir”

Yorglas® Satış Pazarlama Müdürü Alkım TATLI Glasstec 2016 Fuarı’na dair röportaj sorularımızı yanıtlayarak, “Glasstec 2016 Fuarı’nda bu yıl ilk olarak kısa süre önce üretimine başladığımız ve sektörce büyük ilgi gören çift taraflı serimiz Equalis ve Dubmat’ı ön plana çıkarmayı planlamaktayız” dedi.

 

yorglas 42a

Markanızın Glasstec 2016 Fuarı’na dair hedef ve beklentilerini değerlendirir misiniz?

Glasstec fuarı bizim için ABD’den Avustralya’ya, Rusya’dan Brezilya’ya tüm dünyadan müşterilerimizle buluşmak için büyük bir şans oluşturmakta. 2 yılda bir düzenlenen bu fuarda 4 gün boyunca tüm satış ekibimizle beraber bizleri görmeye gelen mevcut veya potansiyel müşterilerimizle kısa da olsa güzel bir vakit geçirme şansı yakalamaktayız. Yorglas® olarak sürekli seyahat eden bir ekibimiz bulunmasına rağmen birçok ülkedeki çok sayıda müşterilerimizi yılda 1 kereden fazla görme şansımız olmamakta. Glastec sayesinde hem yeni çıkardığımız ürünleri yerinde tanıtma hem de yeni iş ortaklıkları yaratabilmekteyiz.

Fuarda lansmanını gerçekleştireceğiniz ürün gruplarınızı ve kullanım alanlarını paylaşır mısınız?

Yorglas® olarak hem dikey hem de yatay kullanıma uygun birçok ürünümüz bulunmakta. Farklı ışık geçirgenlik oranlarına sahip mat ürünlerimiz ve 100 den fazla desenimiz ile dekoratif ürünlerimizi 27 yıldır müşterilerimize sunmaktayız.  Tüm dünyada farklılık yaratabildiğimiz kaydırmaz zemin camımız Yorfloor®, çizilmez ve parlama oranı düşük Crystallux® ürünümüz ile servis verdiğimiz müşteriler için farklı kanallara açılma olanağı sağlamaktayız. Asit aşındırmalı camlar günümüzde yaygın olarak estetik görüntüsü ve kullanım kolaylığı sağladığı için duşa kabinlerde, ofis bölmelerinde, mutfaklar ve kapılarda kullanılmaktadır. Amacımız çevreye ve insan sağlığına saygılı, uzun ömürlü bir materyal olan dekoratif camın kullanım alanını artırmak ve zemin kaplamalarında, masalarda ve mutfak bankolarında ve hızla gelişmekte olan teknoloji ürünlerinde kullanımını arttırmaktır. Bu yıl bir ilk olarak kısa süre önce üretimine başladığımız ve büyük ilgi gören çift taraflı serimiz Equalis ve Dubmat’ı fuarda ön plana çıkarmayı planlamaktayız.

yorglas 42b

Fuarda katılımcı olarak bu yıl hangi ülkelerden ziyaretçi beklemektesiniz? Fuar organizasyonlarının yeni pazarlara açılma ve firma tanıtımı konusunda sağlamış olduğu avantajlara değinir misiniz?

Glasstec diğer bölgesel fuarlarla karşılaştırıldığında tüm dünya için bir çekim merkezi durumunda. Özellikle Ortadoğu ve Avrupa’dan yoğun katılım beklemekteyiz bunun yanında bizim için her zaman buluşma şansı sağlayamadığımız Uzak Doğu, Amerika ve Avustralya kıtasındaki mevcut ve potansiyel müşterilerimizin bu fuara yoğun ilgi gösterdiğini çok iyi biliyoruz. Hatta şimdiden uzak bölgelerden gelen birçok firma ile randevulaşmış durumdayız.

Önümüzdeki günlerde katılmayı planladığınız fuar organizasyonları hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Yorglas olarak Glasstec fuarına katıldığımız yıllarda başka yurtdışı fuarlarına katılmamaya özen gösteriyoruz. Cam Merkezi bünyesinde Yorsan işletmemiz her yıl bizim içinde oldukça önemli olan Tüyap Kapı ve Pencere fuarına katılım göstermektedir. Yorim işletmemiz ise bu yıl yine Almanya’da Chillventa fuarına katılacaktır.

Türk cam  sektörünün gelişmesi yönünde gelecek  dönemde atılması gereken adımları değerlendirir misiniz? Markanızın  bu doğrultuda gerçekleştirmeyi  planladığı bir çalışması söz konusu mudur?

Türkiye cam sektöründe dünyada önemli bir yere sahiptir. Özellikle iç piyasada büyüyen inşaat sektörü, otomotiv ve beyaz eşya üretim merkezi olma özelliğimiz tüm bu sektörlere girdi sağlayan cam piyasası için büyük bir rüzgârdır. Önemli olan bu rüzgârı doğru yakalayıp rekabet şartlarını analiz edip istikrarlı ve kârlı bir büyüme yakalayabilmek. Bunun için risk analizlerini yapmak ve şanslara akılcı bir şekilde yaklaşmak ve adımlar atmak gerekmekte. Bizim amacımız riskleri bölgesel ve sektörel olarak dağıtarak hem nakit akışımızı optimum seviyede tutmak hem de kârlılıklarımız korumaktır.  Cam Merkezi CEO’muz Semavi YORGANCILARIN’da dile getirdiği gibi rekabet; fiyat indirimi, daha uzun vadeler vs. değil, daha kaliteli ve yenilikçi ürünler sunabilmektir.

Türk cam sektörünü üretim kalitesi noktasında değerlendirmenizi rica etsek hangi noktalara vurgu yaparsınız?

Sosyal medyada sık dolaşan 3’lü şema birçoğumuzun gözüne çarpmıştır; Kaliteli, ucuz, hızlı. Bu üçünün hiçbir zaman tam olarak sağlanamayacağına dair bir kurgu vardır. Ben ise Türkiye’de özellikle cam işleme fabrikalarında bu 3’lü dengenin çok iyi sağlandığına ve jeopolitik olarak da birçok bölgeye kaliteli, ucuz ve hızlı servis verebildiğimizi düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Yakın ilginiz sebebiyle teşekkür ederek; yayın hayatınızda başarılar diler, Glasstec 2016 Fuarı’nda tekrar görüşebilmeyi ümit ederiz.

“Competition  Does Not Mean Price Reductions or Long Due Dates But Presenting More Innovative Products”

Alkım TATLI, who  is  the  Sales Marketing  Manager  of   Yorglas®, has answered our questions during the Glasstec 2016  Exhibition and he said: “During the Glasstec 2016 Exhibition, we first plan to introduce our double sided series Equalis and Dubmat which we started producing newly and which attracted a lot of attention in the sector”.

yorglas 42c

Powered by OrdaSoft!