white rose logo

White Rose “Güçlü Engel Güvenli Geçiş”

White Rose  Otomasyon Genel  Müdür Yardımcısı  Metin AKHAN yaptığımız röportajda, “Kaliteli ürün, marka bilinirliği, satış  sonrası servis  ve ulaşılabilirlik bir firmanın sürekli iş yapıp,  ayakta kalması için en büyük etkendir. Bu bilinçle daha çok çalışıp,  hem  ülkemiz ekonomisine fayda sağlamak, hem  de marka  olarak  daha iyi konuma gelmek istiyoruz” dedi.

white rose

Röportajımıza başlarken sizi  tanıyabilir miyiz? Geçmiş mesleki tecrübelerinizden bahseder misiniz?

1977  Almanya  doğumluyum. Kısa bir süre yurt dışında kaldıktan  sonra Türkiye’ye dönüş yaptık. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi  Gümüşhane’de  tamamladıktan sonra,  İstanbul’a geldim. Belli bir süre değişik iş kollarında  çalıştıktan sonra, 2001  yılında  Akgüller  Motor’da  (White Rose)  işe  başladım. Şuan firmanın Genel  Müdür Yardımcısıyım.  Yaklaşık 14 yıldır White Rose Otomasyonda çalışmaktayım. İlk 7 yıl İstanbul’da bulunan Marmara Bölge Müdürlüğünü yaptım. Son 7 yıldır ise Karaman’da fabrikanın  başında bulunmaktayım.

Markanızın dünden bugüne sergilemiş olduğu gelişim sürecini değerlendirir misiniz?

Tabi ki, birazda firmamızdan bahsetmek istiyorum.  25  yıldır otomasyon ve otomatik  kapı sektöründe bulunmaktayız. 2005  yılına kadar Akgüller  Motor  olarak  2  adet ürün  üretip,  diğer   ürün  gruplarının Türkiye  ana   dağıtıcılığını  yaptık. Akgüller Motor olarak ürettiğimiz  ürünlerin  White Rose isminde dağıtımını  yapmaktaydık. 2005  yılında  üretimimizi İstanbul’dan Karaman’a taşıdığımızda markamız olan  White  Rose  ismini şirket  ismimiz  olarak  değiştirdik. Satmış  olduğumuz diğer  ürün  markalarını  bırakıp kendi  ürünlerimizi üretmeye başladık ve şu  an  itibariyle 22 adet ürünü  kendi markamızla üretip,  bayilerimizin  ve nihai tüketicinin  hizmetine sunmaktayız.

Rakipleriniz karşısında markanızı destekleyecek  ve  başarısını garantileyecek sürdürülebilir rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Üretmiş olduğumuz her ürünün  görsel patentini, faydalı model patentini, çalışma ve performans testlerini  ve diğer  tüm belgelerini aldıktan  sonra (ki bu  belgeler çıkmadan önce, farklı şartlara göre  testleri  yapılmış bulunmaktadır) ürünün sevkiyatını  yapmaktayız. Bu bizim için çok önemli bir nokta. Kendimizi,  markamızı, ürünümüzü ve bu  ürünü  kullanacak olan bayileri böyle sağlama almaktayız.

Üretimini ve/veya satışını yaptığınız ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Üretim ve ürün  grubumuz bizi diğer  rakiplerimizden ayıran en  büyük  özelliğimiz.  Üç  ürün  grubunda toplam 22  adet ürün  üretmekteyiz. Nedir  bu  ürünler  ve gruplar: 1. Ev Otomasyonu (Kollu bariyerler, sürgülü bahçe  kapısı  motorları, kişisel park  yerleri için dubalar, garaj  kapıları, fotoselli kapılar v.s.) 2. Endüstriyel Grup (Seksiyonel kapılar,  hızlı sarmal PVC kapılar,  hızlı PVC katlanır  kapılar,  yükleme  rampaları, yükleme  körükleri, hızlı sürgülü kapı motorlar v.s.) 3. Güvenlik Grubu  (Road  Blocker,  hidrolik mantar bariyerler, hidrolik tuzaklar, Acordion  Road  Blocker,  seyyar Road  Blocker, manuel mantar bariyer, sabit  mantar bariyer, manuel kasis v.s.) Bu üç grubu da bünyesinde üreten dünyada tek firmayız. Kimi firma sadece ev  otomasyonu üretir,  kimisi ev  ve endüstriyel grubu üretir,  kimisi sadece güvenlik  ürünlerini üretir. Bu 3 grubu da bünyesinde üreten tek firmayız.

Faaliyet alanlarınızı ve  referanslarınızı hangi marka ve kurumlar oluşturuyor?

Eski bir firma ve üretici  olduğumuzdan dolayı  referanslarımız çok  tabi  ki, ama  şöyle  kısaca bahsetmek gerekir  ise; devlet  kurumlarının her birimine ürün veriyoruz.  Ayrıca belediyeler, askeriye, konsolosluklar, oteller, fabrikalar,  hastaneler, bankalar, bankaların genel müdürlükleri  ve özel  sektör dâhil her kesime iş yapmaktayız.

white rose2

Yurt içinde ve yurt  dışında katılmayı planladığınız / katılım sağladığınız fuarlar hangileridir? Fuarların markanıza yansımalarını değerlendirir misiniz?

Türkiye’de en son 2013 yılında R+T Fuarı’na katılmıştık, ama ağırlıklı yurt dışı  fuarları daha aktif. Birleşik Arap  Emirlikleri, Suudi  Arabistan, İngiltere,  Hindistan, Ürdün,  Moldovya, Cezayir, Suriye  ve Irak katılmış olduğumuz fuar ülkeleridir. Bundan sonra Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi  Arabistan, İngiltere’deki  fuarlar biraz daha ağırlıklı olacak.

Yurt dışı  pazarlarına bakış açınız ile birlikte önümüzdeki dönemlerde hangi ülkeler ile  ticari ilişkiler geliştirmeyi planladığınız ifade eder misiniz?

Yurt dışı pazarının ve üretilen  ürünlerin  yurt dışına  satılarak ülke ekonomisine sağlayacağı katkı asla tartışılmaz. Bizlerde bu konuda çok hassas davranarak yurt dışı pazarını daha da artırma yolunda ilerlemekteyiz. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Qatar,  Kuveyt, Irak, Türkmenistan ve Ürdün ağırlıklı ürün gönderip ciddi projelere imza attığımız yerlerdir.

Markanızın sürdürülebilir ekonomiye sağladığı katkılardan bahseder misiniz?

Kaliteli ürün,  marka  bilinirliği, satış  sonrası servis  ve ulaşılabilirlik bir firmanın sürekli iş yapıp,  ayakta kalması  için en büyük  etkendir. Bu bilinçle  daha çok  çalışıp,  hem  ülkemiz ekonomisine fayda  sağlamak, hem  de  marka  olarak  daha iyi konuma gelmek istiyoruz.

2016  yılına  az  bir  süre kala  markanız için  belirlemiş olduğunuz hedefleriniz, beklentileriniz ve  bu  doğrultuda gerçekleştireceğiniz yatırımlar, projeler nelerdir?

2016  yılının 2015  yılından daha iyi geçeceğine inanıyorum. 2016  yılında yurt dışı pazarına biraz  daha ağırlık vermek  istiyoruz, ama  iç piyasayı da tabi ki asla  boş  bırakmayacağız. Bunun için hedeflerimiz ve yatırımlarımız var. Şu an mevcutta 10.000 m2  üzerine 7.500  m2  kapalı  alanda çalışmaktayız. Ama alan olarak  yetmemektedir. 30.000 m2’lik bir alan  aldık ve bunun üzerine 10.500 m2  kapalı  alan  inşaatı  projesi bitti ve inşaata başlandı. Daha  kaliteli üretim,  daha hızlı üretim yapmak için bunlar  şart.

Sizin özellikle vurgulamak istediğiniz farklı bir detay var mı?

Sadece bizlere değil üretim yapıp,  istihdam yaratan tüm üretici firmalara  destek verilmesi  gerekiyor. Üretici olarak  bizlerinde tabi ki sıkıntıları var. Özellikle yurt dışı pazarında, bunlar  kendi bünyemizde sürekli konuştuğumuz ve kendi  imkânlarımızla aştığımız   problemlerdir. Kısacası  üreticinin   önü  açıldığında Türkiye’nin önü açılacaktır. Ben buna inanıyorum.

White Rose said: “Strong Barrier, Secure Transition” 

Metin AKHAN, Assistant General Manager of White Rose Automation said in the interview we held with him: “Quality products, brand recognition, after  sales services, and  accessibility  are the  biggest  factors  for  a company to survive and to make continous work. With this awareness, by working harder, we aim to attain a better position while contributing to the economy of our country.”

 

Powered by OrdaSoft!